فاضلاب چیست

فاضلاب چیست؟

فاضلاب چیست و منشا تولید آن چه چیزهایی می باشد؟ چرا در دنیای امروز تا این اندازه به تصفیه آن و بهبود شاخص های کیفی و کمی پساب ها توجه میشود؟ گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده تجهیزات تصفیه فاضلاب، در ادامه این سوالات و ده ها سوال دیگر که مرتبط با حوزه آب و فاضلاب می باشد را بررسی خواهد نمود.

فاضلاب چیست؟

به مجموعه آب های مصرف شده در محیط های مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و غیره که حاوی مواد آلاینده بوده و دچار تغییر رنگ و بو و شاخص های کیفی میشوند اصطلاحا پساب یا فاضلاب گفته میشود. آلاینده های موجود در پساب ها با توجه به منشا تولید آنها دارای تنوع بالایی بوده و بر همین اساس می توان آنها را گروه بندی نمود.

با توجه به آلاینده های خطرناکی که در بخش های مختلف صنعتی و بهداشتی وارد فاضلاب میشوند و تاثیرات نامطلوبی که بر سلامت طبیعت ایجاد می نمایند، سیستم های جمع آوری فاضلاب طراحی شده اند. این سیستم ها فاضلاب یا آب خاکستری و سیاه را از محیط های مختلف جمع آوری و در نهایت به شیوه های گوناگون نسبت به تصفیه آنها عمل می کنند. در برخی از شرایط نیز فرآیند تصفیه بر روی آنها صورت نگرفته و در گودال های بزرگ به نام گندانبار انباشته و به مرور جذب طبیعت خواهند شد. نیاز به تصفیه یا عدم آن به نوع پساب و مواد آلاینده و شاخص های کیفی آن بستگی دارد و بر همین اساس دستورالعمل هایی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست ارائه شده است.

انواع فاضلاب چیست؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها برای تعیین روش تصفیه، بررسی نوع آنها می باشد. در حالت کلی پساب های تولید شده در دنیای امروز در چند گروه قابل تقسیم بندی می باشند که عبارتند از:

 • فاضلاب بهداشتی یا انسانی: به مجموعه پساب های تولید شده در محیط های مسکونی و اداری و تجاری در بخش های مختلفی از قبیل سرویس های بهداشتی، حمام، آشپزخانه و شستشوی ظروف و لباس فاضلاب بهداشتی یا انسانی گفته میشوند.
 • فاضلاب بیمارستانی: این گروه از فاضلاب ها حاوی حجم بسیار بالایی از مواد دارویی، خون و چربی جمع آوری شده از بخش های مختلف بیمارستان ها و واحدهای درمانی می باشند.
 • فاضلاب صنعتی: همان طور که از نام این گروه مشخص است، در بخش های صنعتی و کارخانجات، پالایشگاه ها و غیره تولید شده و مواد آلی و غیر آلی و شیمیایی به مقدار زیاد در آنها موجود می باشد.
 • فاضلاب کشاورزی: آب های خارج شده از زمین های کشاورزی و باغ ها پس از آبیاری می باشند که حاوی انواع کود و آفت کش هستند.
 • فاضلاب سطحی شهری: مجموعه آب های جمع آوری شده از شستشوی سطوح، آب باران و غیره که بر روی خیابان ها جاری می باشند گفته میشود. این گروه از فاضلاب ها مواد آلاینده کمتری نسبت به نوع صنعتی و بیمارستانی دارند.

انواع فاضلاب چیست

منشا تولید فاضلاب چیست؟

بر اساس دسته بندی های ارائه شده در بالا، می توان گفت، پساب ها از منشاهای مختلفی تولید میشوند و منبع تولید کننده آنها تاثیر و ارتباط مستقیم با نوع آلاینده ها و درجه خطرناک بودن آنها خواهد داشت. اگر به دنبال پاسخ برای این سوال هستید که منشا تولید فاضلاب چیست، پاسخ شامل موارد زیر می باشد:

 • سرویس های بهداشتی در محیط های مختلف شهری، صنعتی و غیره
 • آب برف و باران جاری شده بر روی معابر و خیابان ها
 • آب های سیاه تولید شده در کارخانجات و محیط های صنعتی
 • آب های مصرف شده در سیستم های خنک کندده صنعتی
 • پساب تولید شده از شستشوی سطوح، لباس و ظروف در منازل مسکونی و غیره
 • پساب تولید شده در رستوران، هتل، مجتمع های آموزشی و اداری
 • آب های زیر زمینی که به فاضلاب نفوذ کرده اند
 • پساب تولید شده در سیستم حمل و نقل

شاخص های فاضلاب چیست؟

با توجه به اینکه فاضلاب چیست و چه منبع اصلی تولید آن چه چیزی بوده است، نوع آلاینده های موجود در پساب ها با هم فرق خواهند داشت. یکی از مهم ترین گام ها که در روند تصفیه به آن توجه میشود، بررسی نوع آلاینده ها و اندازه گیزی شاخص های کیفی و کمی مختلف آن می باشد. مهم ترین شاخص های کیفی پساب های بهداشتی و صنعتی شامل موارد زیر می باشند:

 • BOD (Biological Oxygen Demand): میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی پساب ها می باشد که مقدار کم آن منجر به مرگ آبزیان مختلف خواهد شد. ورود مواد آلاینده شیمیایی و بیولوژیکی به فاضلاب به مرور باعث میشود تا سطح اکسیژن موجود در آن کاهش یابد و منجر به غیر استاندارد شدن خواهد شد. به عنوان یک استاندارد این شاخص در بازه 150 تا 140 میلی گرم بر لیتر تعیین شده است.
 • COD (Chemical Oxygen Demand): میزان اکسیزن خواهی شیمیایی فاضلاب های تولید شده در بخش های مختلف می باشد. این شاخص در حالت استاندارد در بازه 300 تا 750 میلی گرم بر لیتر می باشد و به مقدار اکسیژن مورد نیاز برای انجام عمل اکسیداسیون در پساب ها گفته میشود.
 • TP: مقدار کل فسفر موجود در فاضلاب
 • TSS: مجموع مقدار مواد معلق در فاضلاب
 • TOC: مقدار کل کربن موجود در فاضلاب
 • TN: مقدار کل نیتروژن در پساب ها
 • TDS: مقدار کل مواد آلی و غیر آلی در فاضلاب
 • PH: درصد اسیدی یا قلیایی بودن فاضلاب

شاخص های کیفی فاضلاب چیست

علت تصفیه فاضلاب چیست؟

همان طور که اشاره شد، مواد آلاینده مختلفی از منایع مختلف وارد آب ها شده و در نهایت منجر به تولید پساب یا فاضلاب میشوند. به دلیل وجود مقدار بسیار زیاد مواد آلی و غیر آلی، شیمیایی، میکروب و باکتری و میکروارگانیسم ها در فاضلاب، ورود آنها به طبیعت می تواند یک تهدید برای سلامتی تمام موجودات به شمار رود. این مساله مخصوصا در فاضلاب های صنعتی و بیمارستانی اهمیت بیشتری داشته و به همین دلیل به شیوه های مختلف تصفیه میشوند. به عنوان مثال، مواد دارویی و رادیواکتیو موجود در پساب های بیمارستانی منجر به جهش های ژنتیکی و افزایش سرطان و غیره میشوند.

از دیگر پاسخ هایی که برای علت تصفیه فاضلاب چیست می توان ارائه داد، مدیریت بهتر منابع آبی می باشد. یکی از بزرگترین مشکلات در دنیای امروز کمبود منابع آب شرب می باشد. به همین دلیل می توان با تصفیه پساب های خاکستری بخش های مختلف، امکان استفاده مجدد از آنها را در بخش های دیگر فراهم نمود. به عنوان مثال، بسیاری از فاضلاب های سطحی و شهری پس از تصفیه در واحدهای کشاورزی و باغبانی قابل استفاده می باشند.

انواع روش های تصفیه فاضلاب چیست؟

با توجه به نوع آلاینده ها و پس از بررسی و اندازه گیری شاخص های کیفی فاضلاب، از روش های مختلفی برای تصفیه و بهبود کیفیت پساب ها استفاده میشود. در حالت کلی، هیچ از روش ها به تنهایی امکان بهبود پساب ها را نداشته و لازم است از ترکیبی از آنها در کنار هم با تجهیزات مختلف استفاده شود. روش های مورد استفاده برای بهبود پساب ها را می توان به سه گروه کلی زیر تقسیم بندی نمود:

 • تصیه فیزیکی: این روش ها بیشتر بر جمع آوری ذرات معلق با اندازه های بزرگ درون پساب ها تمرکز دارند. به دلیل اینکه این روش ها تاثیری بر شاخص های کیفی ایجاد نمی کنند، به همین دلیل بیشتر به عنوان پیش تصفیه عمل می کنند.
 • تصفیه بیولوژیکی: در این روش ها از میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی برای تجزیه مواد آلی استفاده میشود. مواد آلاینده و آلی موجود در پساب ها به کمک باکتری های هوازی و بی هوازی تجزیه و مصرف شده و منجر به بهبود شاخص ها می گردند.
 • تصفیه شیمیایی: در این روش ها تاکید اصلی بر استفاده از مواد شیمیایی برای گند زدایی، ضد عفونی کردن و همچنین زلال سازی و جمع آوری ذرات کلوئیدی ریز می باشد.

طراحی و تولید تجهیزات تصفیه فاضلاب

همان طور که اشاره شد، مواد آلاینده موجود در پساب ها با مجموعه ای از روش های مختلف تصفیه از بین میروند. گروه صنعتی هفت با بیش از 30 سال سابقه فعالیت، انواع پکیج تصفیه فاضلاب با اندازه و ظرفیت های مختلف را به صورت کاملا سفارشی طراحی و تولید نموده است. این تجهیزات مجموعه ای از روش های مختلف تصفیه را در قالب یک پکیج کاملا دربسته با بدنه فلزی پیاده سازی نموده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

فهرست