TDS چیست

TDS چیست؟

TDS یا مجموع کل مواد آلی و غیرآلی محلول در آب یکی از مهم ترین فاکتورها در استانداردسازی کیفیت مطلوب آب شرب می باشد. زیاد یا کم بودن مقدار TDS در آب اثراتی را در سلامتی بدن انسان بوجود می آورد و به همین منظور در فرآیندهای تصفیه آب و با تجهیزات متعدد سعی در نرمال سازی مقدار آن میشود. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کامل TDS پرداخته و روش های اندازه گیری و کاهش آن را شرح خواهد داد.

تعریف سختی کل آب یا TDS

مواد جامد معلق در آب شامل مواد آلی و غیرآلی یا معدنی می باشند که مقدار زیاد آنها هر واحد آب در نهایت منجر به کاهش کیفیت آب می شود. Total Dissolved Solid که به اختصار TDS نامیده میشوند، به مجموع تمام مواد جامد معلق در آب گفته میشود که کلیه مواد آلی و غیرآلی را شامل خواهد شد. وجود بیش از اندازه این مواد در آب تاثیر نامطلوبی بر کیفیت آن ایجاد نموده و بو و طعم و رنگ آن را تغییر خواهد داد. بر اساس استانداردهای بین المللی واحد اندازه گیری سختی کل آب ppm یا میلی گرم در لیتر می باشد. لازم به ذکر است که مقدار TDS استاندارد در آب آشامیدنی باید در بازه 20 تا 90 ppm باشد و افزایش یا کاهش مقدار آن از بازه فوق مشکلات متعددی را برای سلامت انسان به همراه خواهد داشت.

سختی کل آب چیست

اثرات TDS بالا و پایین در آب آشامیدنی

بر اساس یافته های پزشکی مقدار سختی کل آب تاثیر مستقیم بر سلامت فرد داشته و لازم است به روش های مختلف سعی در استانداردسازی این فاکتور در آب های شرب گردد. جالب است بدانید که مقدار TDS آب تهران 300 تا 750 ppm می باشد و این در حالیست که نباید از بازه 20 تا 90 ppm تجاوز کند. مقدار بیش از حد مجاز TDS به مرور منجر به افزایش غلظت خون در افراد و بروز بیماری های قلبی و عروقی می گردد. علاوه براین، در برخی از مواقع با تصفیه بیش از حد آب و کاهش TDS به کمتر از مقدار مجاز، طعم آب بخاطر کاهش مواد معدنی و املاح تلخ میشود. کمبود املاح در آب به مرور منجر به ایجاد سیگنال های عصبی از سوی کلیه شده و مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد می کند. لذا بهتر است قبل از نوشیدن آب حتما مقدار TDS را اندازه گیری نموده و از دستگاه های تصفیه آب استاندارد استفاده نمایید. متاسفانه برخی از دستگاه های تصفیه استانداردها را رعایت نکرده و مقدار سختی کل آب را تا حد زیادی کاهش می دهد و بالعکس.

روش های اندازه گیری TDS

برای اندازه گیری مقدار سختی کل آب روش های مختلفی وجود دارد که از رایج ترین آنها می توان به آزمایش آن در محیط های آزمایشگاهی اشاره نمود. با توجه به دسترسی سخت به محیط های آزمایشگاهی و زمان بر بودن انجام بررسی ها بر روی آب، بهترین گزینه استفاده از دستگاه های پرتابل سنجش TDS می باشد. این دستگاه ها پرتابل بوده و بدون نیاز به اتصال به برق می توان از آن در محیط های مختلف استفاده نمود. طرز کار دستگاه سنجش TDS به این صورت است که ابتدا لیوان را از آب مورد نظر پر کنید و دستگاه را داخل آن بگذارید. در صورت بالا یا پایین بودن مقدار آن از حد مجاز بهتر است از نوشیدن آن خودداری نمایید.

روش های اندازه گیری TDS

تفاوت سختی آب و TDS

یکی از اشتباهات رایج درباره کیفیت آب این است که اغلب افراد TDS را با سختی آب برابر می دانند. لازک به ذکر است که سختی آب به معنای مقدار ترکیبات کربناتی و غیرکربناتی کلسیم و منیزیم و سایر فلزات سنگین در آب می باشد. همان طور که در تعریف TDS اشاره شد، به مقدار کل مواد آلی و غیرآلی موجود در آب گفته میشود.

رابطه TDS و PH

از دیگر اشتباهات رایجی که می توان به آن اشاره نمود این است که TDS و PH با هم در ارتباط می باشند. PH مقدار غلظت یون هیدروژن را اندازه گیری میکند، در صورتیکه سختی کل آب با مقدار املاح و مواد آلی و غیرآلی در آن تعیین میگردد. در نتیجه ارتباط مستقیمی بین این دو فاکتور وجود ندارد و ممکن است آب با PH بالا در برخی از مواقع TDS پایین داشته و بالعکس!

روش های کاهش TDS

با توجه به اثرات مخرب سختی کل آب بر سلامت بدن، فرآیندهای مختلفی برای حذف مواد محلول در آب ارائه شده که هر یک دارای نقاط مثبت و منفی متعددی می باشند. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش TDS استفاده از تجهیزاتی می باشد که با روش اسمز معکوس عمل تصفیه را انجام می دهند. استفاده از روش اسمز معکوس یا RO باعث میشود تا 99.6% از املاح موجود در آب حذف گردند. روش حذف مواد محلول موجود در آب با اسمز معکوس به صورت زیر می باشد:

  • آب شور با املاح زیاد وارد دستگاه می شود
  • برای انتقال آب شور به شیرین از پمپ فشار استفاده میشود
  • در مسیر عبور آب شور به شیرین، غشای نیمه تراوا با منافذ بسیار کوچک قرار گرفته و مانع از عبور املاح به بخش آب شیرین خواهد شد
  • بعد از چند مرتبه استفاده از دستگاه آب شیرین کن نیاز به شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش های مختلف از قبیل بک واش و مواد شیمیایی می باشد

علاوه بر اسمز معکوس لازم با استفاده از فیلتر کربن و سایر تجهیزات تصفیه آب تا حد مطلوبی مواد آلی و غیرآلی را کاهش داد

طراحی و تولید تجهیزات تصفیه آب

گروه صنعتی هفت یکی از بزرگترین و قدیمی ترین تیم های تولیدکننده تجهیزات در حوزه تصفیه آب و فاضلاب می باشد که در مجموعه تولیدات خود دستگاه های اسمز معکوس، فیلتر کربنی، فیلتر شنی را قرار داده است. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از این تجهیزات می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با گروه صنعتی هفت در ارتباط باشید. کارشناسان گروه صنعتی هفت آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نظرات شما

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید