toc کل کربن آلی

TOC یا کل کربن آلی چیست؟

TOC یا کل کربن آلی از جمله شاخص های بسیار مهم در سنجش میزان کیفیت آب و فاضلاب می باشد که به شیوه های مختلف قابل اندازه گیری می باشد. سنجش میزان کربن آلی موجود در پساب و آب در نهایت می توان در تعیین روش تصفیه موثر باشد و به همین دلیل در آزمایشگاهی مختلف این فاکتور قبل از تصفیه اندازه گیری میشود. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب در ادامه به معرفی کامل این شاخص پرداخته و روش های اندازه گیری آن را بررسی خواهد نمود.

TOC یا کل کربن آلی

استفاده از آب در بخش های مختلف صنعتی و نیمه صنعتی و مجتمع های مسکونی به مرور باعث میشود تا با مواد آلی و غیر آلی مختلفی آلوده شود. یکی از آلاینده های بسیار مضر که در منابع آبی و فاضلاب ها وجود دارد، کربن آلی می باشد که به صورت محلول و معلق می باشد. TOC یا Total Organic Carbon به مجموع کربن آلی موجود در آب یا فاضلاب گفته میشود که در واقع مجموع تمام کربن های آلی محلول و معلق است.

در حالت کلی، کربن های موجود در آب را می توان به دو گروه معدنی و آلی تقسیم بندی نمود. در فرآیند تصفیه تلاش میشود تا نوع آلی این کربن ها را تا حد استاندارد کاهش داد.

TOC یا کل کربن آلی چیست

تاثیرات TOC بر آب و فاضلاب

هر یک از مواد آلاینده موجود در منابع آبی، علاوه بر تاثیراتی که بر ظاهر و طعم و بوی آب ایجاد می کنند، می توانند مشکلات جانبی دیگری را نیز بوجود آورند. افزایش بیش از اندازه کربن آلی محلول و معلق در آب باعث میشود تا به مرور اکسیژن موجود در آب تا حد زیادی کاهش پیدا کند. کاهش اکسیژن محلول در آب منجر به از بین رفتن آبزیان و میکروارگانیسم های هوازی خواهد شد که در روند تصفیه بیولوژیکی می توانند چالش های زیادی را به وجود آورند.

افزایش BOD یا اکسیژن خواهی بیولوژیکی آب که به شدت بر تصفیه بیولوژیکی تاثیرگذار است، با افزایش TOC رشد پیدا می کند. در تمام انواع پساب ها و فاضلاب های صنعتی و نیمه صنعتی و غیره تلاش میشود تا BOD کاهش پیدا کند. به همین دلیل لازم است میزان کربن آلی در آب کاسته شود تا در نهایت منجر به کم شدن BOD گردد.

روش اندازه گیری TOC

روند اندازه گیری کل کربن آلی موجود در آب تنوع زیادی دارد و به شیوه های مختلف در آزمایشگاه ها روند سنجش این شاخص انجام میشود. در حالت کلی برای اندازه گیری این شاخص در مرحله اول لازم است ابتدا کربن معدنی موجود در آب حذف شود و در نهایت مقدار کربن آلی قابل اندازه گیری خواهد بود. روش های مختلف برای سنجش و اندازه گیری TOC شامل موارد زیر می باشند:

  • اندازه گیری با حرارت دهی در درجه بالا: در این روش آب تا دمای بیش از 700 درجه سانتیگراد حرارت دهی می شود.
  • اندازه گیری با اشعه UV: در این روش همان طور که از نامش مشخص است، با تابش اشعه UV فرآیند اکسایش انجام میشود و در نهایت می توان میزان کربن آلی را اندازه گیری نمود.
  • اندازه گیری با گرمایش شیمیایی: در این روش ترکیبی از حرارت دهی و مواد شیمیایی برای فرآیند اکسایش استفاده میشود.
  • اندازه گیری با نور و مواد شیمیایی: در این روش علاوه بر مواد شیمیایی از تابش اشعه نیز استفاده میشود.

در تمام روش های فوق ابتدا مواد آلی موجود در آب اکسید میشوند و در نهایت میزان کربن باقی مانده قابل اندازه گیری خواهد بود. علاوه بر این روش ها، معرف های مخصوص TOC نیز موجود می باشند که می توان در شرایط مختلف برای کربن آلی در آب و همچنین صنایع دارویی را اندازه گیری کرد. همچنین لازم به ذکر است که دستگاه های مخصوص برای سنجش این فاکتور نیز توسط برندهای مختلف ارائه شده اند که می توان استفاده نمود.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

فاضلاب چیست

فاضلاب چیست؟

فاضلاب چیست و منشا تولید آن چه چیزهایی می باشد؟ چرا در دنیای امروز تا این اندازه به تصفیه آن…
فهرست