کربن اکتیو

کربن اکتیو (کربن فعال)

کربن اکتیو یا کربن فعال (activated carbon) که به آن زغال اکتیو هم گفته میشود به گروهی از مواد با پایه کربنی گفته میشود که دارای سطح متخلخل بوده و به دلیل قدرت جذب بالا در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد. این مواد کربنی به شیوه های مختلف شیمیایی و فیزیکی تولید شده و با توجه به اندازه و نوع آنها در بخش های مختلفی از تصفیه خانه ها کاربرد دارند. گروه صنعتی هفت؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کربن اکتیو پرداخته و ویژگی های هر یک از انواع کربن فعال پودری و گرانولی و قیمت و نحوه خرید آنها را شرح خواهد داد.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست؟

در اثر سوختن پوست درختان نارگیل و گردو و غیره زغال تولید میشود که منبع کربن می باشد. این مواد کربنی و زغالی در صورت تماس با بخار آب و همچنین مواد شیمیایی در شرایط محیطی و دمایی ویژه به کربن فعال تبدیل میشوند. منظور از فعال بودن کربن در این مواد، افزایش قابلیت جذب در آنها می باشد که باعث میشود یون ها با بار منفی جذب بار مثبت کربن شوند. علاوه برین، کربن فعال دارای سطح متخلخل می باشند که اندازه منافذ آنها متنوع بوده و به همین دلیل در فیلتر کربنی و سایر تجهیزات در تصفیه آب می توان از آنها برای ممانعت از عبور ذرات کلوئیدی و معلق در آب جلوگیری نمود.

کربن فعال چیست

مقاله پیشنهادی: روشهای احیای کربن فعال

انواع کربن اکتیو

مواد با پایه کربن فعال را می توان بر اساس اندازه و شکل ظاهری آنها در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود و بر همین اساس نیز کاربرد این مواد با هم متفاوت خواهد بود. از جمله انواع کربن اکتیو که به شیوه های شیمیایی و فیزیکی از چوب درختان تولید میشود می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

کربن فعال پودری

کوچکترین اندازه ذرات را مواد کربن فعال که به شکل پودر می باشند دارا هستند. این گروه از مواد دارای ذرات با اندازه های حدود 0.18 میلیمتر بوده و قدرت جذب آنها بالا می باشد. با توجه به قدرت جذب بسیار بالا آلاینده ها با بار منفی، کربن فعال پودری PAC در فیلتر کربنی استفاده میشود.

کربن فعال گرانولی

گروه بعدی از کربن فعال ها دارای اندازه و ابعاد بزرگی بوده و بیشتر شبیه به بلاک مورد استفاده قرار میگیرند. در یک مقایسه کلی، قدرت جذب کربن اکتیوهای گرانولی کمتر از پودری بوده و بیشتر برای ممانعت از عبور آلاینده ها در تصفیه خانه مورد استفاده قرار میگیرند.

کربن اکتیو میله ای

در اثر اتصال کربن فعال های پودری این مواد به شکل استوانه ای و میله ای تبدیل شده و با نام کربن اکتیو میله ای یا اکسترودد مورد استفاده قرار میگیرند. این گروه از مواد کربنی بیشتر برای جذب در فاز گازی تصفیه مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع کربن اکتیو

نحوه تولید کربن اکتیو

روند تولید و تهیه کربن فعال به شیوه های مختلف شیمیایی و فیزیکی انجام می شود و در نهایت خروجی این دو شیوه از نظر ویژگی ها و کاربرد با هم متفاوت خواهد شد. روش های تولید این مواد به صورت زیر می باشد:

تولید کربن فعال با مواد شیمیایی

همان طور که از نام این شیوه مشخص است، برای تولید مواد کربنی از مواد اسیدی یا قلیایی از قبیل اسید سولفوریک، کربنات پتاسیم و سدیم استفاده میشود. از مهم ترین ویژگی های مواد کربنی تولید شده به این شیوه می توان به ایجاد مواد کربن فعال با منافذ درشت اشاره نمود که بیشتر برای ممانعت از عبور ذرات معلق در آب و فاضلاب کاربرد دارند. چوب درختان نارگیل و گردو و غیره در صورت مخلوط شدن با اسید سولفوریک و سایر مواد شیمیایی به خمیر تبدیل می گردند و در نهایت در محیطی با دمای 500 تا 800 درجه سانتی گراد حرارت داده خواهند شد.

تولید کربن اکتیو با حرارت و بخار

زغال تولید شده از چوب درختان و غیره اگر در محیط بسته با دمای 800 تا 1100 درجه سانتی گراد حرارت دهی گردد، کربن موجود در آنها فعال می گردد. حرارت دهی و تماس با بخار آب در دمای بالا منجر به ایجاد منافذ با اندازه های ریز و درشت بر روی مواد زغالی شده که قدرت جذب بالایی دارند.

کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب و فاضلاب

همان طور که اشاره شد، با توجه به نحوه تولید کربن فعال و شکل ظاهری و اندازه منافذ موجود بر روی آنها، ویژگی های متفاوتی دارند و بر همین اساس نیز در بخش های مختلفی از تصفیه فاضلاب یا آب استفاده میشوند. مواد کربن اکتیو که متخلخل بوده و دارای منافذ کوچکی هستند، قدرت جذب بالایی داشته و در فیلترهای کربنی برای جذب یون با بارهای منفی میشوند.

کربن اکتیو گرانولی که دارای اندازه های بزرگ تری هستند، بیشتر در تصفیه خانه های بزرگ کاربرد دارند. این گروه از مواد کربنی به عنوان بستر در تصفیه خانه های فاضلاب و آب استفاده میشود و مانع از عبور ذرات با اندازه های بزرگ خواهند شد. در نتیجه بسیاری از مواد و آلاینده هایی که منجر به تغییر رنگ و بو میشوند را جذب نموده و کیفیت خروجی تصفیه خانه افزایش پیدا خواهد کرد.

قیمت کربن اکتیو

در تعیین قیمت کربن اکتیو موارد متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع و اندازه این مواد اشاره نمود. نحوه تولید، اندازه منافذ موجود روی سطح آنها و همچنین شکل ظاهری این مواد همگی منجر به افزایش یا کاهش قیمت خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که برند تولید کننده مواد کربن اکتیو بر قیمت آنها اثرگذار هستند. با توجه به اینکه اغالب برندهای تولید کننده این مواد خارجی می باشند، لذا نوسانات ارز نیز بر قیمت اثرگذار است. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش گروه صنعتی هفت در ارتباط باشید.

خرید کربن فعال یا کربن اکتیو

با توجه به کاربرد گسترده مواد کربن فعال، گروه صنعتی هفت که از بزرگترین فعالان در حوزه تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد، امکان خرید این مواد را فراهم نموده است. مواد کربن اکتیو ارائه شده توسط این مجموعه متعلق به برندهای مختلفی بوده و از نظر قیمت نیز با هم متفاوت می باشند. برای اطلاع از نوع و اندازه و روش تولید مواد کربن فعال ارائه شده توسط این گروه می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست