کاستیک سودا

کاستیک سودا (سود پرک – سود سوز آور)

کاستیک سودا (Caustic Soda) که با نام های دیگری همچون سود سوز آور و سود پرک و سدیم هیدروکسید نیز شناخته شده است، از ترکیب های یونی با خاصیت قلیایی بسیار بالا می باشد. این ماده معدنی و شیمیایی دارای فرمول NaoH بوده و به دلیل ویژگی های شیمیایی منحصر به فرد و قدرت جذب بسیار بالای نم و رطوبت و دی اکسید کربن در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. گروه صنعتی هفت؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کامل کاستیک سودا پرداخته و ویژگی های آن، کاربرد و همچنین قیمت و نحوه خرید آن را شرح خواهد داد.

کاستیک سودا یا سود پرک چیست؟

سدیم هیدروکسید (Sodium hydroxide) یکی از کاربردی ترین ترکیبات یونی می باشد که در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و همچنین کارخانجات تولید مواد شوینده و صابون مورد استفاده قرار میگیرد. این ترکیبات به صورت مایع و جامد و ورق های پرک شده در بازار موجود بوده و رنگ آنها سفید می باشد. همان طور که از نام این مواد مشخص است، خاصیت باز بسیار بالایی داشته و منجر به سوختگی شیمیایی در پوست میشود. سود پرک به نام های دیگری از قبیل کاستیک سودا، سود سوزآور و سدیم هیدروکسید شناخته شده بوده و قدرت انحلال بسیار بالایی در آب دارد.

این مواد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که از جمله آنها می توان به کاغذ سازی، تولید کارتن و کاغذ، صنایع نفت و پالایشگاه ها، صنایع غذایی، الکل سازی، صنایع تولید آلومینیوم، شیشه و تصفیه آب اشاره نمود.

سود پرک سدیم هیدروکسید

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سود پرک

از مهم ترین ویژگی های کاستیک سودا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سود پرک دارای خاصیت قلیایی بالایی بوده و به همین دلیل به عنوان تنظیم کننده ph می توان از آن استفاده نمود.
  • این ترکیبات در تماس با پوست منجر به سوختگی شده و در تماس با چشم منجر به کوری می گردند. در صورت تماس پوست با این مواد لازم است حداقل ده تا 20 دقیقه پوست شستشو داده شود.
  • کاستیک سودا به صورت پرک دارای دمای ذوب 1390 درجه سانتیگراد می باشد و چگالی آن 2.13 گرم بر سانتی متر مکعب است.
  • رنگ این مواد در حالت جامد سفید می باشد.
  • سود پرک قدرت جذب رطوبت و دی اکسید کربن بسیار بالایی دارد و به همین دلیل در بسته بندی های کاملا مقاوم باید قرار گیرد.
  • سود پرک بدون بو بوده و با ورود به آب منجر به افزایش دمای آن میشود.

روش تهیه کاستیک سودا یا سود سوزآور

با توجه به کاربرد بسیار زیاد این مواد قلیایی، روش های مختلفی برای تولید آن وجود دارد که از رایج ترین آنها می توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

  • تهیه سود پرک با الکترولیز: رایج ترین روش که در صنعت نیز برای تولید کاستیک سودا از آن استفاده میشود، الکترولیز سدیم کلرید می باشد.
  • تولید سود سوزآور با سودا و سدیم کربنات: در اثر ترکیب سودا و سدیم کربنات رابطه زیر رخ داده و خروجی آن سود پرک خواهد بود:

Ca(OH)۲ + Na۲CO۳ → CaCO۳ + ۲ NaOH

کاربرد کاستیک سودا یا سود سوز آور در تصفیه آب

یکی از کاربردهای بسیار مهم این مواد قلیایی در تصفیه آب می باشد که از خاصیت تنظیم ph این ترکیبات برای کاهش خاصیت خورندگی آب استفاده میشود. یکی از مهم ترین گام ها در تصفیه آب، کلر زنی می باشد که برای گند زدایی و از بین بردن باکتری ها و عوامل بیماری زا از آن استفاده میشود. پس از مرحله کلر زنی، ph آب دچار تغییر شده و خاصیت قلیایی آن افزایش پیدا نموده و باعث میشود تا لوله ها و تاسیسات دچار خوردگی شوند. به همین دلیل از کاستیک سودا یا سود پرک برای تنظیم ph آب در این گام استفاده میشود.

نکته بسیار مهم در استفاده سود سوز آور در تصفیه آب های آشامیدنی، اندازه گیری مقدار کاستیک سودا پس از مرحله تصفیه و قبل از مصرف آن می باشد. افزایش بیش از اندازه این مواد در آب منجر به بروز بیماری های متعددی در انسان شده و به پوست نیز آسیب های جدی وارد می کند.

با توجه به اینکه سود سوز آور قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد، به همین دلیل باید توسط پمپ های مخصوص به درون چاه آب یا حوضچه های تصفیه تزریق شود و از تماس دست و چشم با آنها باید جلوگیری شود.

سود سوز آور در تصفیه آب

قیمت کاستیک سودا (سود پرک – سود سوز آور)

همان طور که اشاره شد، این مواد به صورت جامد و مایع در بازار موجود می باشند و درجه خلوص آنها نیز با هم متفاوت است. قیمت کاستیک سودا با توجه به درجه خلوص و مایع یا پرک بوده آنها تعیین میشود. برای استعلام قیمت سود سوز آور یا سود پرک می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

خرید کاستیک سودا

کاستیک سودا از کاربردی ترین مواد در حوزه تصفیه آب بوده و نمی توان آن را از این صنعت حذف نمود و علاوه براین، به عنوان چربی گیر بسیار قوی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به کاربرد زیاد این مواد، گروه صنعتی هفت امکان خرید کاستیک سودا (سود پرک – سود سوز آور) را با درجه خلوص بالا به صورت مایع و جامد فراهم نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های این مواد می توانید از مشاوره های رایگان کارشناسان فروش گروه صنعتی هفت قبل از خرید سود سوز آور استفاده نمایید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست