پکیج تصفیه فاضلاب دارویی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی به دلیل تاثیرات بسیار خطرناک آلاینده های موجود در پساب تولید شده در این کارخانجات بر طبیعت و سلامت انسان ها و سایر موجودات، اهمیت بالایی دارد. مواد شیمیایی و آلاینده های بیولوژیکی و فلزات و انواع هورمون و غیره که به وفور در پساب های دارویی وجود دارد، مشکلاتی از قبیل جهش های ژنتیکی و همچنین شیوع سرطان را به همراه دارند. به همین دلیل هیچ یک از کارخانجات تولید مواد دارویی اجازه وارد کردن فاضلاب به طبیعت بدون تصفیه را دارا نمی باشند. به طوریکه ابتدا لازم است این پساب ها با تجهیزات تصفیه فاضلاب به کیفیت مطلوب دست پیدا نموده و در نهایت وارد طبیعت شوند. گروه صنعتی هفت در ادامه ویژگی های این پکیج ها و نحوه تصفیه، قیمت و همچنین استانداردهای مورد نیاز در طراحی و تولید و ساخت آنها را بررسی خواهد نمود.

فاضلاب صنایع دارویی چیست؟

در فرآیند تولید مواد دارویی مختلف، انواع فلزات، حلال ها، هورمون و مواد شیمیایی و غیره مورد استفاده قرار گرفته و به شیوه های مختلفی بخشی از این مواد وارد پساب ها میشوند. هر یک از این مواد آلاینده می توانند تاثیرات بسیار نامطلوبی را نه تنها بر سلامت آب های زیر زمینی، بلکه بر زندگی انسان ها و سایر موجودات زنده ایجاد نمایند. از مهم ترین این موارد می توان به فراهم شدن امکان جهش ژنتیکی در موجودات زنده اشاره نمود که یکی از بزرگترین چالش ها به شمار می رود. علاوه براین، بیماری های سرطان و غیره نیز به شدت شیوع پیدا می کند.

فاضلاب های صنایع دارویی نه تنها از خط تولید، بلکه در مرحله شستشوی سالن ها و دستگاه ها نیز بوجود می آیند و به همین دلیل حاوی انواع مواد شوینده نیز می باشند.

تصفیه فاضلاب دارویی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی چیست؟

با توجه به آلاینده های مختلفی که در مراحل مختلف تولید داروها و همچنین شستشوی سالن ها و غیره وارد فاضلاب میشوند، شاخص های کیفی این پساب ها تا حد زیادی با چالش مواجه میشوند. بر اساس دستورالعمل های ارائه شده از سوی سازمان محیط زیست، هیچ یک از کارخانجات داروسازی اجازه تخلیه فاضلاب بدون تصفیه را به طبیعت یا فاضلاب شهری دارا نمی باشند. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی به تجهیزاتی گفته میشود که در محل تولید داروها نصب شده و به شیوه های مختلف هر یک از انواع مواد آلاینده آلی و غیر آلی و شیمیایی را از بین می برند. با توجه به نوع آلاینده های موجود در این پساب ها، این پکیج را می توان زیر مجموعه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در نظر گرفت.

این پکیج ها با توجه به نوع داروهای تولید شده در کارخانه مورد نظر طراحی و تولید شده و به همین دلیل در شیوه های تصفیه و قطعات داخلی و اندازه و ظرفیت آنها تفاوت هایی وجود دارد. اما در نهایت هدف تمام آنها از بین بردن آلاینده های موجود در فاضلاب تولید شده در بخش های مختلف در فضایی سرپوشیده، بدون صدا و با راندمان بالا می باشد.

دلایل اهمیت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

استفاده از این پکیج ها چند دلیل عمده دارد که مهم ترین آنها، جلوگیری از ورود مواد آلاینده خطرناک، انواع هورمون ها و مواد شیمیایی به طبیعت می باشد. همان طور که اشاره شد، با کاهش این مواد می توان از بروز جهش ژنتیکی در موجودات زنده و انسان ها و سایر بیماری ها جلوگیری نمود. از دیگر دلایل اهمیت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی می توان به کاهش مصرف آب با اصلاح و استفاده مجدد از آنها در بخش های مختلف اشاره نمود.

روش های تصفیه فاضلاب کارخاجات داروسازی

یکی از اصلی ترین مواردی که در طراحی و ساخت پکیج های تصفیه پساب کارخانه های تولید دارو باید مد نظر قرار داد، بررسی نوع آلاینده ها و مواد شیمیایی موجود در آنها می باشد. پس از بررسی این موارد و تعیین دقیق شاخص های BOD، COD، TSS و غیره، لازم است مجموعه ای از روش های مورد نیاز برای از بین بردن هر یک را انتخاب و در پکیج پیاده سازی نمود. بدون در نظر گرفتن جزئیات دقیق از هر یک از روش هایی که در این پکیج ها پیاده سازی میشود، در حالت کلی می توان روند تصفیه را به صورت زیر بیان کرد:

  • تصفیه فیزیکی پساب دارویی: در روند تولید و بسته بندی داروها و همچنین شستشوی سالن ها، تکه های بزرگ از مواد جامد وارد پساب ها میشوند. عدم جمع آوری این ذرات معلق باعث گرفتگی تجهیزات مختلف شده و روند تصفیه را با کند شدن مواجه خواهد نمود. تصفیه فیزیکی تمرکز بر روی جمع آوری ذرات معلق با اندازه های بزرگ درون فاضلاب به کمک آشغالگیر مکانیکی و دستی دارد.
  • تصفیه شیمیایی فاضلاب داروسازی: بسیاری از آلاینده های موجود در پساب های داروسازی، معلق بوده و اندازه های بسیار کوچکی دارند. به عنوان مثال ذرات کلوئیدی و چربی که نه ته نشین شده و نه روی سطح انباشته میشوند. برای جمع آوری این ذرات می توان از انواع مواد منعقد کننده و لخته ساز ها استفاده نمود که تاثیر بسیار زیادی بر بهبود کیفیت فاضلاب خواهند داشت.
  • تصفیه بیولوژیکی: از مهم ترین روش های مورد استفاده در این پکیج ها می توان به تصفیه بیولوژیکی اشاره نمود. در این مرحله از فرایند تصفیه، مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها به روش های هوازی و بی هوازی تجزیه میشوند. لازم به ذکر است که تعیین روش های بی هوزی و هوازی برای تصفیه بیولوژیکی صنایع دارویی به نوع داروها و مواد آلاینده موجود در آنها بستگی دارد. به همین دلیل در هر یک از انواع پکیج ها روش های مختلفی در این مرحله در نظر گرفته میشود.
  • تصفیه الکتروشیمیایی: این روش ها نیاز به هزینه اقتصادی بالایی نداشته و جداسازی یون های معلق در فاضلاب را با کمک انرژی الکتریکی انجام می دهند. در این روش ها از الکترودهای آهن و آلومینیوم برای جداسازی یون ها استفاده میشود.

علاوه بر موارد فوق، با توجه به نوع آلاینده ها و همچنین بودجه مورد نظر برای تهیه پکیج، ممکن است از روش های پیشرفته تر دیگری همچون اکسیداسیون نیز استفاده شود. در این روش ها از اشعه UV و پراکسید هیدروژن و غیره استفاده میشود.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

پکیج های مورد استفاده در کارخانجات داروسازی نه تنها از نظر اجزای داخلی و روش های تصفیه با هم تفاوت دارند، بلکه ظرفیت مخازن آنها نیز متفاوت است. ظرفیت این مخازن با توجه به میزان پساب تولیدی در طول شبانه روز محسابه میشود. به همین دلیل قیمت های ارائه شده برای آنها نیز با هم متفاوت می باشند. علاوه بر ظرفیت پکیج و اجزای داخلی آنها، جنس بدنه نیز می تواند به شدت بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی اثرگذار باشد.

طراحی، تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب دارویی

به دلیل وجود مواد آلی و غیر آلی و شیمیایی مختلف در فاضلاب داروسازی ها، بدنه این پکیج ها باید مقاومت بالایی در برابر تماس با مواد خورنده داشته باشند. انتخاب متریال مناسب و با کیفیت برای بدنه مخزن از موارد بسیار مهمی می باشد که در طراحی و تولید پکیج باید مد نظر قرار گرفته شود. علاوه براین، روش های تصفیه نیز باید با دقت بالایی انتخاب شده و با تجهیزات با کیفیت درون پکیج پیاده سازی شوند. مهندسین و تکنسین های گروه صنعتی هفت تمام روند طراحی و تولید و ساخت را بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام داده و موفق به ارائه پکیج هایی با طراحی سفارشی شده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این پکیج ها می توانید با کارشناسان گروه صنعتی تماس بگیرید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست