پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

پکیج تصفیه فاضلاب دامداری بزرگ صنعتی با توجه به مقدار بسیار زیاد نیتروژن و مواد آلی و انواع مبکروارگانیسم ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. علاوه بر افزایش کیفیت پساب ها قبل از ورود به طبیعت، با استفاده از این تجهیزات می توان از خروجی پکیج در بخش های کشاورزی و باغداری نیز استفاده نمود. این پکیج ها در واقع زیر مجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به شمار می روند که در دامداری و گاوداری های مکانیزه مورد استفاده قرار میگیرند. گروه صنعتی هفت در ادامه به معرفی کامل ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب دامداری از قبیل مراحل، اجزا، قیمت و نحوه طراحی و ساخت آنها اشاره خواهد داشت.

تصفیه فاضلاب دامداری و گاوداری

پکیج تصفیه فاضلاب دامداری چیست؟

در دامداری های بزرگ و صنعتی در طول روز آب بسیار زیادی صرف شستشوی سطوح و تجهیزات بخش شیردوش، گوساله دان و اتاق زایمان و همچنین شستشوی دام ها می شود. در طی شستشوهای صورت گرفته حجم بسیار زیادی از مواد آلی، خون، چربی، نیتروژن و انواع انگل و باکتری های هوازی و بی هوازی و همچنین مواد شیونده اسیدی و قلیایی وارد آب میشوند. به همین خاطر پساب دامداری ها از نظر کیفیت در سطح بسیار پایینی قرار گرفته و ورود آنها به طبیعت یک تهدید بسیار جدی برای سلامت انسان و پرندگان و سایر حیوانات و همچنین کاهش کیفیت خاک گردد. پکیج تصفیه فاضلاب دامداری به مجموعه ای از تجهیزات گفته میشود که با پیاده سازی گام های مختلف تلاش می کند تا در نهایت کیفیت پساب ها را بهبود دهد.

نوع مواد آلاینده موجود در این پساب ها به اندازه فاضلاب تولید شده در کارخانجات و محیط های صنعتی خطرناک بوده و به همین دلیل از پکیج مشابه با پکیج تصفیه صنعتی برای این منظور استفاده میشود.

در فاضلاب تولید شده در محیط های دامداری BOD و COD در سطح بالایی بوده و مقدار چربی های معلق در فاضلاب نیز یکی از موارد مهم در فرایند تصفیه آنها می باشد. همچنین لازم به ذکر است که مواد شوینده اسیدی و قلیایی که در ضدعفونی شیردوش ها مورد استفاده قرار میگیرند نیز از دیگر مشکلات موجود در فاضلاب دامداری ها به شمار می روند که با تجهیزات تصفیه فاضلاب اثر آنها کاهش پیدا میکند.

تصفیه فاضلاب دامداری

مراحل تصفیه فاضلاب دامداری

با توجه به اینکه پساب های تولید شده در دامداری ها مجموعه ای از ذرات جامد معلق، چربی، باکتری ها و همچنین انگل و مواد آلی و شیمیایی را شامل میشوند، به همین دلیل لازم است مراحل متعددی برای تصفیه در نظر گرفته شود. در پکیج تصفیه فاضلاب دامداری چند گام مهم در نظر گرفته میشود که البته هر یک دارای با توجه به شرایط محیط می توانند زیرمجموعه هایی را شامل شوند. مراحل تصفیه پساب دامداری و گاوداری شامل موارد زیر می باشد:

تصفیه فیزیکی پساب دامداری و گاوداری

با توجه به مقدار بسیار زیاد پشم و مو و غیره در پساب های تولید شده در محیط دامداری و گاوداری، لازم است به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به سایر تجهیزات از آشغالگیر مکانیکی و دستی استفاده شود. در واقع این مرحله هیچ تاثیری بر کاهش فاکتورهای سنجش کیفیت پساب ها نداشته و تنها به منظور بهبود کارایی گام های بعدی حضور آن ضروری می باشد. عدم جمع آوری آلاینده های جامد و معلق با اندازه های بزرگ در این مرحله باعث میشود تا تصفیه گام های بعدی دیرتر انجام شده و همچنین ورود آنها به دستگاه های تصفیه منجر به خرابی و خسارت خواهد شد.

لازم به ذکر است، پس از جمع آوری آلاینده های جامد و معلق، ذرات چربی که به وفور در این نوع پساب ها به چشم میخورد نیز حذف شوند. برای این منظور می توان از چربی گیر فاضلاب استفاده نمود که تاثیر چشمگیری بر افزایش کیفیت خواهند داشت.

پکیج تصفیه پساب دامداری

متعادل سازی فاضلاب

پس از تصفیه فیزیکی و حذف چربی ها، به کمک پمپ ها و تجهیزات هوادهی متعادل سازی در تمام بخش ها صورت مییرد. با انجام این مرحله، کیفیت فاضلاب در تمام بخش های تصفیه خانه یکسان بوده و گام های بعدی با کارایی بهتری انجام خواهند شد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب دامداری

وجود مواد آلی یکی از بزرگترین خطرات در پساب تولید شده در دامداری ها می باشد و به همین خاطر BOD و COD موجود در این نوع فاضلاب به شدت زیاد می باشد. به منظور حذف مواد آلی در گام بعدی از تصفیه بیولوژیکی فاضلاب استفاده میشود. در این مرحله با استفاده از باکتری های هوازی و بی هوازی تلاش میشود تا مواد آلی تجزیه شده و در نهایت به صورت لج در کف تصفیه خانه ته نشین گردند. روش های تصفیه بیولوژیکی تنوع زیادی دارد و با توجه به شرایط محیط و نوع پساب و مواد آلی موجود در آنها می توان از پکیج تصفیه فاضلاب UASB یا UABR استفاده نمود. به عنوان مثال، اگر هدف استفاده از باکتری های بی هوازی می باشد، UASB گزینه ایده آلی بوده و برای استفاده از باکتری های هوازی UABR مورد استفاده قرار میگیرد.

مواد آلی پس از تجزیه به کمک میکروارگانیسم ها در پساب ها معلق شده و به در نهایت با استفاده از مواد منعقد کننده به هم متصل و در کف حوضچه تصفیه ته نشین می گردند. لجن های تولید شده به صورت دوره ای از تصفیه خانه تخلیه یا به عنوان لجن برگشتی برای تصفیه بیولوژیکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تصفیه شیمیایی پساب گاوداری و دامداری

به عنوان آخرین مرحله و بخش از پکیج تصفیه فاضلاب دامداری می توان به گند زدایی و ضد عفونی اشاره نمود. در این مرحله با تصفیه شیمیایی فاضلاب تلاش میشود تا باکتری ها و انواع انگل باقی مانده در پساب ها به کمک کلرزنی و سایر مواد ضد عفونی کننده از بین بروند.

پکیج تصفیه فاضلاب گاوداری

تفاوت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری و صنعتی

در حالت کلی و بر اساس مراحل تصفیه می توان گفت این دو پکیج کاملا شبیه به یکدیگر بوده و هر دو دارای اجزای مشابهی می باشند. تنها تفاوت در نوع مواد شیمیایی و روند بیولوژیکی تصفیه می باشد. در پساب های صنعتی به دلیل وجود مواد آلی و غیر آلی و شیمیایی خطرناک، از مواد ضدعفونی کننده قوی تری استفاده شده و فرآیندهای بیولوژیکی نیز گسترده تر می باشد. علاوه براین، حجم مخازن مورد استفاده برای محیط های صنعتی نیز بیشتر از ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری و گاوداری خواهد بود.

اجزای پکیج فاضلاب دامداری

با توجه به مراحل و بخش های مختلف پیاده سازی شده برای این پکیج ها، اجزا و دستگاه های متعددی در آنها تعبیه شده است که برخی از آنها عبارتند از:

طراحی پکیج فاضلاب دامداری

با توجه به اینکه در شستشوی شیردوش ها و سایر وسایل در دامداری از مواد اسیدی و قلیایی استفاده میشود، لذا لازم است در مرحله طراحی پکیج تصفیه فاضلاب دامداری از متریال مقاوم استفاده شود. جنس بدنه این پکیج ها باید در برابر تماس با مواد شیمیایی و آلی و نم و رطوبت و مواد خورنده کاملا مقاوم باشند. علاوه براین، ظرفیت مخازن نیز متناسب با شرایط محیط و میزان پساب ورودی باید تعیین گردد تا بهترین کارایی با صرف کمترین هزینه از این پکیج ها دریافت شود.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

گروه صنعتی هفت یکی از بزرگترین و باسابقه ترین فعالان در حوزه ساخت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد که تنوع بالایی در محصولات داشته و همگی بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید میشوند. لازم به ذکر است که ساخت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری توسط این مجموعه به صورت کاملا سفارشی انجام شده و متناسب با نوع و ظرفیت دامداری و مواد آلاینده موجود در آنها مراحل طراحی و ساخت زیر نظر متخصصان این حوزه صورت میگیرد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری با توجه به جنس بدنه، اندازه و ظرفیت مخزن، نوع تجهیزات به کار رفته در آنها و همچنین برند قطعات مورد استفاده در پکیج تعیین می گردد. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

از مهم ترین مزایای تصفیه فاضلاب به کمک پکیج در اندازه و ظرفیت های مختلف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ممانعت از انتشار بو در مراحل مختلف تصفیه در فضای اطراف
  • تصفیه سریع و در مدت زمان کوتاه
  • قابلیت حمل و نصب آسان در محیط های مختلف
  • راه اندازی و بهره وری سریع نسبت به ساخت تصفیه خانه
  • نگهداری و تعمیر آسان

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

فاضلاب چیست
فاضلاب چیست و منشا تولید آن چه چیزهایی می باشد؟ چرا در دنیای امروز تا این اندازه به تصفیه آن…
فهرست