پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری یکی از تجهیزات بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های آلی و غیر آلی موجود در پساب های تولید شده در محیط های مسکونی می باشد. این تجهیزات زیرمجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به شمار می رود، با این تفاوت که تنها پساب های خاکستری که از حمام، آشپزخانه و شستشوی سطوح جمع آوری میشوند را تصفیه می کند. به عبارت دیگر، این پکیج ها برای تصفیه فاضلاب تولید شده از سرویس های بهداشتی و توالت کاربرد ندارد. گروه صنعتی هفت؛ سازنده تجهیزات تصفیه فاضلاب در ادامه به معرفی کامل این پکیج پرداخته و مراحل تصفیه، اجزا و موارد مهم در طراحی و ساخت و قیمت پکیج تصفیه پساب خاکستری را بررسی خواهد نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری چیست؟

آب مصرفی منازل و محیط های مسکونی در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و بر همین اساس نیز آلاینده های متفاوتی وارد آنها میشود. پساب یا فاضلاب خاکستری به آب های مصرفی در حمام و آشپزخانه و حیاط و پارکینگ گفته میشود که دارای مقدار زیادی از ذرات روغنی و کلوئیدی، مواد شوینده و بهداشتی و جامدات معلق می باشد. با توجه به اینکه در این نوع فاضلاب، پساب های تولید شده در توالت و سرویس بهداشتی حذف شده اند، لذا فاضلاب سیاه به خاکستری تغییر پیدا می کند. پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری به مجموعه ای از تجهیزات گفته میشود که پس از طی مراحل مختلف مواد آلی و غیر آلی موجود در پساب ها را کاهش داده و شرایط را برای بازچرخانی آب فراهم می کند.

با توجه به کمبود آب های دارای کیفیت لازم برای مصرف در تمام دنیا، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب برای حذف آلاینده ها و برگرداندن آب های مصرفی به چرخه طبیعت اهمیت زیادی دارد. علاوه براین، پساب های خاکستری به دلیل ویژگی های فیزیکی و بیولوژیکی و تفاوت های چشمگیری که با فاضلاب سیاه دارند، می توانند گزینه مناسبی برای تصفیه و استفاده مجدد در مصارف مختلف از قبیل آبیاری باشند.

پکیج تصفیه پساب خاکستری

ویژگی های فاضلاب خاکستری

یکی از مهم ترین و اصلی ترین گام ها در ارائه راهکار برای تصفیه فاضلاب، بررسی دقیق ویژگی های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی پساب ها می باشد که ارتباط مستقیم با نوع تجهیزات به کار رفته برای تصفیه دارند. از مهم ترین ویژگی های فیزیکی پساب های خاکستری می توان به مقدار زیاد جامدات معلق در فاضلاب یا TSS اشاره نمود. تکه های باقی مانده از مواد غذایی که در حین شستشوی ظروف وارد فاضلاب میشوند، خاک و شن و ماسه حاصل از شستشوی سطوح و لباس ها و همچنین مو و پرز که در پساب حمام موجود می باشد از مهم ترین ویژگی های فیزیکی فاضلاب های خاکستری به شمار می روند. به همین دلیل لازم است در پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری کاهش TSS مد نظر قرار گیرد.

از دیگر ویژگی های پساب های خاکستری می توان به وجود میکروارگانیسم های مختلف از قبیل هلمینتس، سالمونلا، کمپیلوباکترها، لژیونلا، ژیاردیا و سودومونا اشاره نمود که پاتوژین های خطرناکی به شمار می روند. به همین دلیل یکی از گام و مراحل مهم در تصفیه این پساب ها حذف آلاینده های بیولوژیکی می باشد.

همان طور که اشاره شد، بخش زیادی از پساب های خاکستری را آب های حاصل از حمام و ماشین های لباسشویی شامل میشوند که مواد شوینده به شدت در آنها استفاده شده اند. از جمله ویژگی های شیمیایی فاضلاب های خاسکتری می توان به حجم بالای سورفکتانت ها، سدیم تولید شده از صابون ها، بنزن و آنتی بیوتیک ها، تری کلوسان ها و فتالات ها و نیترات و فسفات اشاره نمود.

فاضلاب خاکستری چیست

مراحل تصفیه فاضلاب خاکستری

همان طور که در طول متن اشاره شد، آلاینده های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی در پساب های خاکستری موجود بوده و ورود آنها به طبیعت می تواند خطر و تهدید جدی برای سلامت موجودات زنده و همچنین کمبود آب مصرفی به شمار رود. به همین دلیل در پکیج تصفیه پساب خاکستری چند مرحله و بخش مهم در نظر گرفته شده است که در هر گام تلاش میشود تا ویژگی های منفی فاضلاب کاهش پیدا کند. مراحل تصفیه فاضلاب خاکستری شامل گام های زیر می باشند:

تصفیه فیزیکی پساب خاکستری

وجود جامدات معلق و TSS بالا از جمله ویژگی های منفی این پساب ها به شمار می رود و به همین دلیل در این مرحله با تجهیزات مختلف از قبیل آشغالگیر مکانیکی حجم بالایی از این مواد جمع آوری میشوند. این مرحله به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته شده و منجر به بهبود مراحل بعدی تصفیه خواهد شد. لازم به ذکر است که قبل از این گام، بخش جمع آوری فاضلاب های خاکستری قرار دارد که فاضلاب تولید شده در حمام وماشین لباسشویی و آشپزخانه را برای تصفیه ذخیره می کند.

تصفیه بیولوژیکی پساب خاکستری

استفاده از میکروارگانیسم های هوازی و روش های مختلفی از قبیل لجن فعال، رآکتور ناپیوسته متوالی یا SBR، بیورآکتورهای غشایی MBR و پکیج تصفیه UASB در این مرحله با توجه به ویژگی های بیولوژیکی فاضلاب در نظر گرفته میشود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب خاکستری

پس از حذف مقدار زیادی از مواد آلی و غیر آلی موجود در پساب های خاکستری، به عنوان آخرین گام از تجهیزات مختلفی از قبیل پکیج کلرزنی، اولترافیلتراسیون و فیلترهای مختلف برای تصفیه شیمیایی استفاده میشود. غشاهای مورد استفاده در این مرحله قادر به حذف آلاینده های شیمیایی بوده و کیفیت خروجی پکیج را تا حد زیادی افزایش می دهند.

در آخرین گام پساب های تصفیه شده در مخازن مربوطه جمع آوری و در محیط های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

تفاوت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و خاکستری

همن طور که اشاره شد، این پکیج ها زیرمجموعه ای از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به شمار می رود، اما تفاوت هایی در آنها وجود دارد. از مهم ترین تفاوت های این دو پکیج می توان به روش های تصفیه به کار رفته در آنها اشاره نمود. چون در فاضلاب سیاه مقدار زیادی از آلاینده های خطرناک و میکروب های بیماری زا و همچنین مواد دارویی و شیمیایی حاصل از سرویس های فاضلاب انسانی و واحدهای درمانی و بیمارستانی موجود می باشد. به همین دلیل فرآیند تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی پیچیده تر بوده و حذف آلاینده ها زمان بر می باشند.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

به منظور پیاده سازی مراحل تصفیه لازم است از تجهیزات مختلفی در گام های پیش تصفیه و تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی استفاده شود. از جمله این تجهیزات می توان به انواع آشغالگیر، سیستم های هوادهی دوفیوزر و پکیج های کلرزنی و انواع فیلترهای شنی و کربنی اشاره نمود.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

در طراحی پکیج تصفیه پساب های خاکستری لازم است به فاکتورهای متعددی توجه شود که از مهم ترین آنها ظرفیت مخازن با توجه به میزان فاضلاب ورودی به آنها در بازه های زمانی مشخص می باشد. به همین دلیل است که هر یک از این پکیج ها به صورت کاملا سفارشی و متناسب با شرایط محیط طراحی میشوند. همچنین لازم به ذکر است که انتخاب روش های مناسب برای تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی نیز اهمیت بسیار زیادی در گام طراحی دارند. کارشناسان گروه صنعتی هفت پس از بررسی شرایط محیط و رعایت استانداردها مراحل طراحی را کاملا سفارشی انجام داده و به صورت پروپوزال طرح را ارائه و پس از تایید در نهایت مراحل ساخت انجام میشوند.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

در ساخت پکیج تصفیه پساب خاکستری توجه به جنس بدنه و میزان ضخامت ورق های به کار رفته برای مخازن نگهداری و تصفیه اهمیت بسیار زیادی دارد. گروه صنعتی هفت یکی از مراکز با سابقه در زمینه طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و غیره بر اساس استانداردهای روز دنیا با بهترین متریال می باشد که محصولات خود را در اندازه و ابعاد و ظرفیت های مختلفی ارائه می دهد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

جنس بدنه و میزان ضخامت ورق های به کار رفته در آنها، اندازه و ابعاد مخزن، قطعات داخلی و روش های پیاده سازی شده برای مراحل مختلف تصفیه و برند تجهیزات داخلی از جمله مواردی هستند که بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری نقش بسیار مهمی دارند. برای استعلام قیمت می توانید با گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

با توجه به اینکه تنها سه درصد از آب موجود در کره زمین قابل استفاده می باشد، به همین دلیل تمام دنیا با کمبود منابع آبی مواجه بوده و این مساله در ایران به دلیل آب و هوای گرم و خشک اهمیت بیشتری دارد. استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب خاکستری مزایای متعددی به همراه دارد که از مهم ترین آنها می توان به بازگرداندن پساب های تصفیه شده به چرخه مصرف اشاره نمود. این پساب ها در بخش های مختلفی از قبیل آبیاری باغ و باغچه، شستشوی سطوح، فلاش تانک سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان آب شرب کاربرد ندارند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

فاضلاب چیست
فاضلاب چیست و منشا تولید آن چه چیزهایی می باشد؟ چرا در دنیای امروز تا این اندازه به تصفیه آن…
فهرست