پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب کاربردی می باشد که با کاهش حجم مواد مضر و آلاینده موجود در این پساب ها شرایط را برای استفاده مجدد از آنها فراهم می کند. با توجه به اینکه میزان BOD و COD پساب های تولید شده در صنایع تولید لبنیات در سطح بالایی قرار دارد، به همین دلیل ورود مستقیم آنها به طبیعت مشکلات زیادی را به وجود می آورد. به منظور کاهش سطح آلاینده های موجود در این پساب ها لازم است به شیوه های مختلف فرآیندهای تصفیه انجام شود. گروه صنعتی هفت در ادامه ویژگی های مختلف انواع پکیج های تصفیه پساب و ضایعات صنایع لبنی را معرفی و قیمت و استانداردهای لازم برای طراحی، ساخت و تولید آنها را بررسی خواهد نمود.

فاضلاب صنایع لبنی چیست؟

در بخش های مختلف تولید مواد لبنی آب به مقدار زیاد استفاده شده و به مرور حاوی کربوهیدرات ها، چربی و ذرات کلوئیدی میشود. ورود این مواد و آلاینده ها به طبیعت منجر به افزایش COD از 800 تا 1000 میلی گرم در لیتر شده و به همین دلیل می تواند تهدیدی بزرگ برای طبیعت تبدیل شود. از جمله موارد خطرناک در پساب لبنیات، PH آنها می باشد که در کارخانجات تولید بستنی مقدار آن نشان دهنده اسیدی بودن فاضلاب می باشد.

علاوه بر فرآیند تولید لبنیات و ورود ترکیبات و مشتقات مختلف از شیر به درون آب، شستشوی سطوح و دستگاه ها نیز در افزایش آلاینده ها و کاهش شاخص های کیفی تاثیرگذار می شوند. به همین دلیل در نهایت پساب های تولید شده در این صنایع به اندازه فاضلاب های صنعتی خطرناک می باشند. در واقع می توان گفت، پکیج های تصفیه فاضلاب لبنیات زیرمجموعه ی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به شمار می رود.

تصفیه فاضلاب صنایع لبنیات

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی چیست؟

مواد آلاینده موجود در پساب ها و ضایعات صنایع لبنیات تنوع بالایی داشته و حذف هر یک نیاز به روش های خاصی دارند. به همین دلیل تنها با استفاده از یک یا تعداد محدود تجهیزات تصفیه امکان بهبود کیفیت آنها وجود ندارد. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی با کم هم قرار دادن تجهیزات مختلف مرتبط با شیوه های گوناگون تصفیه، منجر به اصلاح شاخص های کیفی میشوند. با توجه به اینکه مواد آلاینده موجود در این فاضلاب ها ممکن است منجر به خوردگی شوند، به همین دلیل فضای داخل مخزن پکیج با رنگ های اپوکسی کاملا پوشانده میشوند. عدم رعایت این استانداردها در فرآیند طراحی و تولید و ساخت پکیج های تصفیه لبنیات نتیجه ای جز کاهش طول عمر پکیج و عدم تصفیه صحیح آنها نخواهد داشت.

اجزای پکیج تصفیه پساب و ضایعات صنایع لبنی

در تصفیه پساب های لبنی نیاز به روش های متعددی بوده که هر یک به تجهیزات مختلفی نیاز دارند. با توجه به اینکه مجموعه ای از روش های مختلف تصفیه در این پکیج ها پیاده سازی میشود، به همین دلیل اجزای مورد نیاز در آنها زیاد می باشند. از مهم ترین و اصلی ترین این تجهیزات و قطعات می توان به انواع آشغالگیر مکانیکی و دستی برای انجام تصفیه فیزیکی و جمع آوری ذرات جامد معلق با اندازه های بزرگ اشاره نمود. علاوه براین، برای تصفیه بیولوژیکی به شیوه صحیح نیاز به دستگاه هوادهی سطحی و عمقی بوده و در نهایت پکیج کلر زنی و گند زدایی و فیلترهای مختلف نیز در سایر بخش ها استفاده میشوند.

علاوه بر تجهیزات تصفیه به روش های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی، تاسیسات و لوله های مختلف، شیرآلات ورودی و تخلیه، تابلو برق، ابزارهای اندازه گیری و سنجش دما و PH نیز در این پکیج ها کاربرد دارند. با توجه به روش های مختلفی که برای تصفیه در نظر گرفته میشود، تجهیزات داخلی نیز با تغییراتی ممکن است مواجه شوند.

روش های تصفیه فاضلاب لبنیات

فاضلاب های تولید شده در صنایع و کارخانجات تولید لبنیات شامل پساب های حاصل از شستشوی سطوح، فاضلاب انسانی و همچنین پساب بوجود آمده از فرایند تولید می باشد. هر یک از این نوع فاضلاب ها دارای آلاینده های خاصی هستند که به شیوه های گوناگون قابل از بین بردن می باشند. به همین دلیل لازم است از هر سه شیوه تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی برای تصفیه پساب لبنیات استفاده شود. روش های تصفیه فاضلاب لبنیات شامل موارد زیر می باشد:

تصفیه فیزیکی فاضلاب

ذرات جامد معلق با اندازه های بزرگ یکی از اصلی ترین آلاینده های موجودد در این فاضلاب ها می باشد که ورود آنها به تجهیزات مختلف منجر به گرفتگی میشود. علاوه براین، انجام فرایندهای تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی با وجود این ذرات بسیار سخت و زمان بر و هزینه بر خواهد بود. پیش تصفیه و جمع آوری این مواد با کمک آشغالگیرهای مختلف اولین مرحله پیاده سازی شده در این پکیج ها می باشد.

متعادل سازی فاضلاب

پس از جمع آوری ذرات معلق در پساب ها، لازم است تعادل در تمام بخش های پکیج ایجاد شود. به همین دلیل با دستگاه های مخصوص پساب ها متعادل سازی میشوند و در نهایت غلظت آلاینده ها در بخش های مختلف کاملا با هم دیکسان خواهند بود. این مرحله تاثیر مستقیم بر شاخص های کیفی ایجاد نمی کند، بلکه روند تصفیه را در گام های بعدی بهبود می دهد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب لبنیات

یکی از روش های بسیار مهم در تصفیه انواع پساب های بهداشتی و صنعتی، تصفیه بیلوژیکی با کمک میکروارگانیسم ها می باشد. این باکتری ها قادرند در روش های هوازی و بی هوازی برخی از مواد آلی را تجزیه و از بین ببرند. به همین دلیل در صنعت تصفیه فاضلاب کاربرد بسیار زیادی پیدا نموده و در پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع لبنی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.

تصفیه شیمیایی پساب لبنیات

علاوه بر استفاده از مواد منعقد کننده برای جمع آوری ذرات ریز معلق در پساب ها، از تجهیزاتی همچون چربی گیر DAF در این گام استفاده میشود. علاوه براین، از مواد ضدعفونی کننده و گند زدها نیز ممکن است در این مرحله استفاده شود که منجر به از بین رفتن بوی زننده پسابد ها خواهد شد. در نهایت خروجی پکیج در این مرحله قابل استفاده در محیط های صنعتی، کشاورزی و باغبانی می باشد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

نوع مواد آلاینده و شاخص های کیفی در فاضلاب های تولید لبنیات های مختلف با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال، روند تصفیه لبنیات کارخانجات تولید بستنی با ماست تفاوت هایی دارد و به همین دلیل در طراحی پکیج تصفیه آنها روش ها و اجزا با هم فرق دارند. در نهایت این تفاوت ها منجر به تغییر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی خواهد شد. ظرفیت این مخازن نیز بر اساس مقدار پساب تولید شده در طول شبانه روز در کارخانه مورد نظر تخمین زده میشود و به همین دلیل مقدار متریال مورد استفاده در آنها با هم تفاوت دارند. جنس بدنه، نوع متریال و مقدار آنها، تجهیزات داخلی مورد استفاده در پکیج از جمله مواردی هستند که همگی می توانند بر قیمت ها تاثیر زیادی داشته باشند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

در طراحی این پکیج ها چند نکته مهم وجود دارد که از اصلی ترین آنها می توان به محاسبه ظرفیت مخزن اشاره نمود. عدم توجه به این مساله می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، پکیج های دارای ظرفیت کم در کارخانجات بزرگ صنایع لبنی کارایی و راندمان کمی داشته و قادر به تصفیه مقدار زیاد این پساب ها نخواهند بود و بالعکس. علاوه براین، متریال مورد استفاده در بدنه و سایر اجزای پکیج نیز باید به گونه ای انتخاب شوند که گذر زمان تاثیر منفی بر آنها ایجاد نکند. فاضلاب های صنایع لبنی ممکن است خاصیت اسیدی داشته باشند و به همین دلیل منجر به خوردگی اجزای پکیج میشوند. لذا باید متریال به درستی انتخاب شده و با پوشش های مناسب مقاوم سازی آنها انجام شود.

ساخت پکیج پساب فاضلاب صنایع لبنیات

گروه صنعتی هفت با بیش از 30 سال سابقه فعالیت موفق به طراحی و تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب لبنی به صورت کاملا سفارشی شده است. تمام محصولات این مجموعه به صورت سفارشی توسط مهندسین و تکنسین های حرفه ای طراحی و با بهترین متریال ساخته شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

مهم ترین مزایای این پکیج ها عبارتند از:

  • طراحی سفارشی بر اساس شرایط محیط و میزان پساب تولید شده در شبانه روز
  • تصفیه بدون صدا
  • تصفیه در فضای بسته و بدون انتشار بوی زننده
  • نصب و راه اندازی آسان با قیمت ارزان
  • تضمین کیفیت و ارائه خدمات پس از فروش
  • تعمیر و نگهداری آسان

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست