نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون (Oxidation Ditch) از جمله روش ها و راهکارهای تصفیه فاضلاب های صنعتی می باشد که شباهت زیادی با لجن فعال داشته و اساس کار آن بر هوادهی بنا شده است. این شیوه تصفیه که به برکه اکسیداسیون نیز معروف می باشد، مانند برکه های تثبیت دارای گودال های عمیقی بوده و مواد معلق در آن با گذشت زمان در کف برکه انباشته میشوند. در ادامه به معرفی نهر اکسیداسیون و ویژگی های آن و همچنین تفاوت هایی که با برکه های تثبیت دارد اشاره خواهیم داشت.

نهر اکسیداسیون چیست؟

تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی به شیوه های مختلفی انجام میشود که از مهم ترین آنها می توان به تصفیه بیولوژیکی اشاره نمود. در این روش ها با فراهم ساختن شرایط مناسب برای رشد باکتری های هوازی و بی هوازی و استفاده از لجن فعال مواد آلی موجود در پساب ها به مرور تجزیه و ته نشین می گردد. یکی از روش های کاربردی که زیر مجموعه روش های بیولوژیکی به شمار می رود، راه اندازی برکه های اکسیداسیون می باشد که هوادهی در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نهر اکسیداسیون به برکه های بیضی شکل گفته میشود که دارای عمق کم و حدود 3 تا 4 متر بوده و از تجهیزات هوادهی بسیار قوی در آنها استفاده میشود. فاضلاب و پساب های خام پس از پشت سر گذاشتن تصفیه فیزیکی و حذف مواد جامد معلق بزرگ با انواع آشغالگیر مکانیکی، وارد این برکه ها میشوند. سیستم های هوادهی قوی به صورت عمودی یا افقی در این برکه ها نصب شده و با ایجاد تلاطم و چرخش پساب ها، منجر به ورود حجم بالایی از اکسیژن به درون فاضلاب میشوند. در نهایت زمانی حدود نیم تا یک و نیم روز به عنوان زمان ماند و حدود 20 تا 30 روز به عنوان زمان ماند سلولی اختصاص داده میشود.

برکه اکسیداسیون

تجهیزات نهر اکسیداسیون

همان طور که اشاره شد، به منظور پیاده سازی و راه اندازی این برکه ها لازم است علاوه بر گودال های بیضی شکل و عمیق، تجهیزات دیگری نیز در آنها استفاده شود. از مهم ترین تجهیزات که در اولین گام استفاده میشود می توان به انواع آشغالگیرهای مکانیکی اشاره نمود. پس از ورود پساب به درون برکه، دیوفیوزر یا هواده های عمقی نیاز بوده و در نهایت نیز کانال هایی مخازنی به عنوان زلال ساز یا مخزن ته نشینی مورد استفاده قرار میگیرد. لازم به ذکر است که حدود 95 درصد از لجن ته نشین شده در مخازن مجدد به درون برکه برگشت داده میشود، مگر اینکه غلظت لجن بیش از حد استاندارد شود. در این شرایط از سیستم های آبگیر و لجن خشک کن ها استفاده شده و لجن تولید شده برای سایر مصارف استفاده میشود.

کاربرد نهر اکسیداسیون

با توجه به اینکه برکه های در نظر گرفته شده برای تصفیه روباز بوده و به دلیل میزان راندمان و کارایی آنها در حذف مواد آلاینده موجود در فاضلاب، این برکه ها گزینه ای مناسب برای تصفیه فاضلاب صنعتی به شمار می رود. به عنوان مثال، این برکه ها در صنایع غذایی و پتروشیمی و همچنین صنایع داروسازی کاربرد بسیار زیادی دارند. بری تصفیه فاضلاب بهداشتی تنها در شرایطی می توان از این برکه ها استفاده نمود که دبی فاضلاب در سطح کمی بوده و زمین و فضای خالی به اندازه کافی موجود باشد.

کاربرد نهر اکسیداسیون

مزایای برکه اکسیداسیون

از مهم ترین مزایای این برکه ها می توان به هزینه های بسیار کم برای راه اندازی آنها اشاره نمود. کانال های مورد استفاده برای این شیوه تصفیه عمق کمی داشته و گودبرداری کمی را نیاز دارند. علاوه براین، تجهیزات مورد استفاده در آنها نیز قیمت گرانی ندارند.

علاوه براین، نصب و تعمیر و نگهداری تجهیزات و برکه نیز مهارت و تخصصی خاصی نیاز نداشته و تعداد نیروهای انسانی در آنها نیز کم می باشد. در حالت کلی یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای تصفیه فاضلاب های خانگی و صنعتی می باشد که در فضای باز صورت میگیرد.

معایب برکه اکسیداسیون

به عنوان اصلی ترین عیب و محدودیت برای این نهرها می توان به تاثیر بسیار کمی که بر مواد سمی موجود در پساب ها وجود دارند اشاره نمود. اساس و پایه نهرهای اکسیداسیون، تصفیه بیولوژیکی می باشد و به همین دلیل مواد سمی را به خوبی نمی توانند از بین ببرند. همچنین لازم به ذکر است که این روش نیاز به زمین خالی زیادی دارد و برای تمام کارخانجات و محیط های صنعتی راه اندازی آن امکان پذیر نیست.

ساختار برکه اکسیداسیون

ویژگی های مهم برکه اکسیداسیون

  • لجن های تولید شده در این برکه ها غلظت کمی داشته و روزانه بخشی از آنها از برکه ها خارج می گردد.
  • عمق برکه و کانال های در نظر گرفته شده برای این روش تصفیه بر اساس بار لجن تعیین می گردد و حدود 3 تا 4 متر در نظر گرفته میشود.
  • هوادهی باید به گونه ای در این برکه ها صورت گیرد که سرعت چرخش پساب ها در بازه 0.3 تا 0.4 متر در ثانیه شود. با این سرعت چرخش پساب ها BOD حدود 95 درصد کاهش پیدا خواهد نمود.

تفاوت نهر اکسیداسیون و برکه تثبیت فاضلاب

با توجه به ساختار کلی برکه های اکسیداسیون، در بسیاری از مواقع ممکن است این دو روش با هم یکسان در نظر گرفته شوند که اشتباه می باشد. برکه تثبیت فاضلاب با برکه های اکسیداسیون چند تفاوت مهم دارند که عبارتند از:

  • در برکه های تثبیت فرایند هوادهی صورت نمی گیرد و تنها با نور خورشید و باد شرایط برای تصفیه بیولوژیکی فراهم می گردد.
  • برکه های تثبیت به زمین خالی زیادی نیاز ندارند و مقرون به صرفه می باشند.
  • برکه های تثبیت بوی بسیار بدی را در محیط بوجود می آورند، اما در برکه اکسیداسیون لجن تولید شده غلظت کمی داشته و به همین دلیل بوی نامطبوع کمتری تولید میشود.
  • به دلیل ثابت بودن جریان پساب ها در برکه های تثبیت، جلبک زیادی در آن رشد نموده و حشرات در محیط اطراف تکثیر می گردند، اما در این نهرها چنین مشکلی وجود ندارد.
  • برای راه اندازی نهر اکسیداسیون به انرژی الکتریکی و تجهیزات مختلف از جمله سیستم های هوادهی و آشغالگیرها نیاز می باشد، اما برکه تثبیت بدون این تجهیزات تصفیه را انجام می دهد.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

فهرست