فیلتر درایر

فیلتر درایر کستل (فیلتر ساکشن کستل)

فیلتر درایر کستل یا فیلتر ساکشن کستل یکی از وسایل ضروری در سیستم های تبرید می باشد که با جذب رطوبت و حذف مواد خارجی مانع از واکنش شیمیایی شده و از سیستم تبرید محافظت می کند. این فیلترها که بعد از رسیور و قبل از شیر انبساط نصب می گردند، قابلیت جذب اسید و ذرات جامد را داشته و کارایی سیستم های برودتی را تا حد زیادی افزایش می دهند. گروه صنعتی هفت تولید کننده انواع فیلتر درایر Castel Filter Drier با اندازه های مختلف می باشد که در طراحی ، تولید و ساخت آن استانداردهای متعدد را در نظر می گیرد. به منظور آشنایی با ویژگی های به کار رفته در این نوع فیلتر، روش کار و انواع مختلف آن و قیمت فیلتر درایر در ادامه راهنمای جامعی را ارائه خواهیم داد.

فیلتر درایر چیست؟

فیلتر درایر کستل (Castel Filter Drier) یکی از رایج ترین انواع فیلتر در سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی می باشد که وظیفه اصلی آن حذف گرد و غبار، مواد جامد ریز و درشت، روغن، رطوبت و اسید از مبرد است. از مهم ترین وظایف این فیلترها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حذف رطوبت و جلوگیری از یخ زدن قطرات آب در خروجی شیر انبساط و اواپراتور
 • حذف ذرات جامد ریز و درشت و اکسیدها از قبیل مس، آهن، برنج و آلومینیوم به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به دیواره داخلی سیلندرها
 • حذف مواد حاصل از تجزیه روغن که در نهایت منجر به سیاهرنگ شدن روغن در سیستم های برودتی و چیلر می گردند

فیلتر ساکشن کستل

نحوه کار فیلتر درایر (ساکشن کستل)

همان طور که اشاره شد، هدف از قرار دادن فیلتر ساکشن کستل در سیستم های تبرید حذف و جذب رطوبت، مواد جامد و اسیدها می باشد. روال طراحی شده برای رسیدن به این هدف پس از قرار دادن فیلتر در سیستم های برودتی، روال و مراحل زیر در نظر گرفته شده است:

 • فیلتر پس از رسیور و قبل از شیر انبساط نصب می گردد.
 • مبرد و سیال با ورود به فیلتر ابتدا از توری با دانه های درشت عبور نموده و مواد جامد بزرگتر امکان ورود به گام بعد را پیدا نخواهند کرد.
 • پس از حذف مواد جامد بزرگ، سیال از رطوبت گیر حذف می گردد
 • در آخرین گام سیال بدون رطوبت و مواد جامد درشت، از توری ریزتر عبور می کند. پس از عبور از این نوع توری مواد ریز به طور کامل حذف شده و از آسیب وارد شدن به سایر بخش های سیستم تبرید جلوگیری می گردد.

در طراحی و تولید فیلتر درایر ساکشن کستل و به منظور بهبود کارایی آن، لازم است اجزای آن به درستی انتخاب گردند. اصلی ترین اجزای به کار رفته در ساخت فیلتر درایر عبارتند از:

 • فنر: هدف از نصب فنر در ساختار کلی درایر، جلوگیری از حرکت های مدام فیلتر می باشد. به عبارت دیگر، این نوع فنر در نهایت منجر به منقبض شدن فیلتر در تلورانس خود می گردد.
 • نمد: پارچه های نمدی بین فنر و هسته قرار میگیرد تا مانع از آسیب وارد شدن به هسته شود.
 • هسته: یکی از اصلی ترین اجزای به کار رفته در ساختار فیلتر ساکشن کستل می باشد که هدف از استفاده از آن، جذب رطوبت سیال و مبرد و جلوگیری از یخ زدگی در شیر انبساط است
 • صفحه توری: این صفحات با دانه های ریز و درشت مانع از ورود ذرات جامد به سایر بخش های سیستم تبرید می گردند.

با توجه به نوع سیال و میزان مواد جامد معلق و مواد اسیدی موجود در آن، لازم است فیلتر تعویض گردد. برای تعویض این نوع فیلتر ابتدا باید دستگاه خاموش شده و شیر سرویس را ببندید. در نهایت پس از پمپ دان کردن دستگاه درپوش فیلتر درایر را باز نموده و مغزهای کهنه را تمیز یا تعویض نمایید. در نهایت درپوش را ببندید و تنظیمات دستگاه را به حالت ابتدایی تغییر دهید.

انواع فیلتر درایر

با توجه به نحوه نصب و روال کار و قابلیت های در نظر گرفته شده برای فیلتر ساکشن کستل می توان این نوع فیلتر را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

 • فیلتر درایر خط مایع
 • فیلتر درایر دو جهته با امکان نصب در هر دو سمت
 • فیلتر درایرهای ترکیبی
 • فیلتر درایرهای خط ساکشن
 • فیلتر درایرهای دو جهته با شیر یک طرفه

طراحی و ساخت فیلتر درایر

طراحی فیلتر درایر

گروه صنعتی هفت با توجه به نقش بسیار مهم فیلتر ساکشن کستل در سیستم های برودتی و تبرید و بالا بردن کارایی و طول عمر آنها، در طراحی این گروه از محصولات خود به فاکتورهای متعددی توجه نموده است که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • حداقل و حداکثر دمای مجاز سیال و مبرد
 • حداکثر فشار مجاز مبرد
 • استفاده از فولاد برای ساخت بدنه فیلتر و افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و ضربه
 • استفاده از رطوبت گیر، غیربالگری مولکولی در ساختار فیلتر
 • توجه به مقاومت در برابر لرزش و ضربه

ساخت فیلتر درایر

گروه صنعتی هفت با بهره مندی از مهندسین و تکنسین های با تجربه و با سابقه در تولید تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مخازن تحت فشار، تولید و ساخت فیلتر درایر را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. فیلترهای تولید شده توسط این مجموعه با توجه به نوع سفارش و ویژگی های سیستم تبریدی طراحی گردیده اند. با توجه به تنوع زیاد در ویژگی های به کار رفته در هر یک از انواع فیلتر درایر، کارشناسان گروه صنعتی هفت آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید فیلتر درایر می باشند.

قیمت فیلتر درایر (ساکشن کستل)

قیمت فیلتر درایر با توجه به نوع فیلتر، اندازه و ابعاد و قابلیت های آن و جنس بدنه و نوع اتصالات به کار رفته در آن کاملا متفاوت است. به عبارت دیگر، به طور دقیق و ثابت نمی توان قیمت مشخصی را برای این تجهیزات تعیین نمود. برای استعلام قیمت فیلتر درایر می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

مهم ترین ویژگی های انتخاب فیلتر درایر

با توجه به تنوع بالا در فیلتر ساکشن کستل و تفاوت در قدرت جذب رطوبت و مواد اسیدی و جامد در اندازه های مختلف، لازم است فیلترها را بر اساس نوع سیستم هیبرید و شریط مبرد و سیال موجود در آن انتخاب نمایید. برای انتخاب فیلتر درایر باید با توجه به نشانه های روی ساید گلس گزینه مناسب را برگزینید. ساید گلس که در واقع نشان دهنده مقدار رطوبت و مبرد موجود در سیستم برودتی و تبرید می باشد پس از نصب، با چند رنگ وضعیت داخلی سیستم را نمایان می سازد. به طوریکه رنگ سبز این سیستم نشن دهنده رطوبت کم در مبرد بوده و زرد رنگ بودن نشانه به معنای بالا بودن رطوبت می باشد.

علاوه براین، لازم به ذکر است که وجود حباب در سایت گلس نشان دهنده افت فشار زیاد، نقش در سابکول، پایین بودن شارژ مبرد خواهد بود. بر همین اساس می توان فیلتر متناسب با شرایط فعلی سیستم تبرید را انتخاب و نسبت به خرید فیلتر درایر مناسب اقدام نمود.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید