فرق بین BOD و COD فاضلاب

فرق بین BOD و COD فاضلاب چیست؟

فرق بین BOD و COD فاضلاب از جمله فاکتورهایی می باشند که برای تعیین روش تصفیه و تجهیزات مورد نیاز برای آن باید به درستی تشخیص داده شوند. این دو فاکتور در حالت کلی ارتباط مستقیم با میزان کیفیت و آلودگی های موجود در پساب های صنعتی و بهداشتی دارند و علیرغم تفاوت هایی که با هم دارند، می توان بین آنها ارتباط و نسبت مشخص نمود. گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده تجهیزات تصفیه فاضلاب در ادامه تفاوت بین BOD و COD را بررسی نموده و نسبت این دو فاکتور با هم و همچنین حد مجاز هر یک را مشخص خواهد نمود.

BOD چیست؟

برای بررسی تفاوت هایی که بین این دو فاکتور وجود دارد، لازم است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که این دو چه معنا و مفهومی داشته و چه چیزهایی را در در پساب ها اندازه گیری می کنند؟ BOD فاضلاب یا biological oxygen demand به میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی فاضلاب گفته میشود. میکروارگانیسم های هوازی موجود در پساب ها برای تجزیه مواد آلی موجود از اکسیژن موجود در فاضلاب استفاده نموده و در نهایت تصفیه بیولوژیکی رخ می دهد. به مقدار اکسیژنی که لازم است تا تمام مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها مصرف شود، اصطلاحا BOD گفته میشود. بر اساس یک رابطه کلی می توان مشخص کرد که هر چه BOD بیشتر باشد، به معنای زیاد بودن مواد آلی در فاضلاب خواهد بود و در نهایت می توان گفت پساب از کیفیت پایین تری برخوردار است.

فرق بین اکسیژن خواهی بیولوژیکی و شیمیایی فاضلاب

COD چیست؟

از دیگر فاکتورهای سنجش میزان کیفیت فاضلاب شیمیایی و صنعتی می توان به COD اشاره نمود. COD فاضلاب یا Chemical Oxygen Demand به مقدار اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب اشاره دارد. به عبارت دیگر، به مقدار اکسیژن مورد نیاز برای اینکه مواد شیمیایی موجود در فاضلاب اکسید شوند اصطلاحا اکسیژن خواهی شیمیایی یا COD گفته میشود. مانند BOD این فاکتور نیز نشان دهنده میزان کیفیت پساب ها بوده و هر چهمقدار آن بیشتر باشد، به معنای وجود مواد آلاینده شیمیایی بیشتر خواهد بود.

مهم ترین فرق بین BOD و COD فاضلاب

بر اساس تعریف هایی که در بالا به آن اشاره شد، می توان اصلی ترین فرق بین BOD و COD را به صورت زیر بیان نمود:

نقش COD و BOD در تعیین روش تصفیه

همان طور که اشاره شد، مقدار اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب را با COD مشخص نموده و در مقابل مقدار اکسیژن خواهی بیولوژیکی با BOD مشخص خواهد شد. لذا با تعیین مقدار BOD می توان مشخص نمود که چه روش ها و چه تجهیزاتی برای تصفیه بیولوژیکی مورد نیاز می باشد و چطور می توان راندمان در این گام از تصفیه را افزایش داد. در مقابل، با تعیین COD می توان مشخص نمود که چطور و با چه روش ها و تجهیزاتی می توان مقدار مواد شیمیایی موجود در پساب ها را کاهش داد و ارتباطی با میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب نخواهد داشت.

فرق بین روش اندازه گیری BOD و COD فاضلاب

پس از نمونه برداری فاضلاب به روش های مختلف و با کمک مواد و ترکیبات گوناگون می توان مقدار BOD و COD را اندازه گیری نمود. اندازه گیری این دو فاکتور با هم کاملا می باشد و این تفاوت ها نه تنها در مواد و ترکیبات و تجهیزات مورد استفاده است، بلکه در مدت زمان بدست آوردن نتیجه نیز کاملا با هم فرق دارند. به عنوان یک فرق بین BOD و COD فاضلاب می توان به مدت زمان اجرای آزمایش اندازه گیری آنها اشاره نمود. لازم به ذکر است که نمونه قابل آزمایش در آزمایشگاه لازم است تا 5 روز مورد بررسی قرار گیرد تا در نهایت مقدار BOD مشخص شود. در مقابل، برای اندازه گیری COD تنها سه ساعت زمان نیاز بوده و آزمایش آن نیز آسان تر خواهد بود.

تفاوت بین bod و cod

نسبت BOD به COD

از دیگر تفاوت های بین BOD و COD می توان به نسبت این دو با هم اشاره نمود. با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع زمان و تجهیزات کافی برای اندازه گیری این دو فاکتور به صورت جدا از هم وجود ندارد، لذا می توان با اندازه گیری یکی از آنها مقدار تقریبی فاکتور دوم را بدست آورد. بر اساس آزمایش های صورت گرفته مشخص شده است که مقدار COD حدودا دو برابر BOD می باشد. در نتیجه می توان در مدت زمان کوتاه و حدود سه ساعت و بررسی مقدار اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب ، بر اساس نسبت BOD به COD مقدار اکسیژن خواهی بیولوژیکی را نیز محاسبه نمود. به عنوان مثال، حد متوسط مقدار COD موجود در فاضلاب بهداشتی و انسانی 250 تا 650 میلی گرم بر لیتر می باشد، اما مقدار BOD در این گروه از فاضلاب ها 180 تا 350 میلی گرم بر لیتر است.

فرق بین حد مجاز BOD و COD فاضلاب

فاکتور بعدی که فرق بین BOD و COD فاضلاب را مشخص می کند، حد مجاز این دو فاکتور است. بر اساس استانداردهای ارائه شده فاضلاب هایی اجازه ورود به طبیعت را پیدا می کنند که مقدار آلاینده های موجود در آنها در سطح استانداردی قرار داشته باشد. بر اساس آزمایش های صورت گرفته شده، حد مجاز BOD و COD برای مصرف و ورود فاضلاب پس از تصفیه در آب های سطحی، تخلیه به چاه جاذب و همچنین مصرف کشاورزی و آبیاری باغ و فضای سبز متفاوت می باشد. به عنوان یک استاندارد حد مجاز COD برای ورود به آبهای سطحی، 60، ورود به چاه جذبی 60 و مصرف در مزارع کشاورزی و باغبانی 100 میلی گرم بر لیتر می باشد. در مقابل، مقدار مجاز BOD برای ورود به آبهای سطحی 30، تخلیه در چاه های جذبی 30 و مصرف در محیط های کشاورزی و آبیاری فضای سبز و باغ 100 میلی گرم بر لیتر می باشد.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون (Oxidation Ditch) از جمله روش ها و راهکارهای تصفیه فاضلاب های صنعتی می باشد که شباهت زیادی با…
فهرست
چطور میتونم کمکتون کنم؟
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید