سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت (Na2S2O5) ترکیبی سفید رنگ از هیدروژن، گوگرد و اکسیژن می باشد که غیر آلی بوده و به عنوان یکی از مواد شیمیایی قوی در حذف کلر موجود در آب شناخته شده است. این ترکیب غیر آلی آنتی اکسیدان و ضد عفونی کننده بسیار قوی بوده و نه تنها در تصفیه آب و فاضلاب، بلکه در صنایع تولید مواد غذایی و همچنین تولید کاغذ و سایر صنایع مورد استفاده قرار میگیرد. گروه صنعتی هفت؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی این دی سدیم متا بی سولفیت (سدیم پیروسولفیت) پرداخته و کاربردها، قیمت و نحوه خرید را شرح خواهد داد.

سدیم متا بی سولفیت چیست؟

پیروسولفیت، متا بی سولفیت سدیم، نمک دی سدیم همگی نام های سدیم متا بی سولفیت (Sodium metabisulfite) می باشند که نشان دهنده ترکیبی غیر آلی هستند که به صورت پودر سفید متمایل به زرد رنگ در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده شیمیایی خاصیت ضد عفونی کنندگی بالایی داشته و در صورت تماس با رطوبت هوا به سرعت اکسید می گردد. از مهم ترین ویژگی های این ترکیب می توان به حضور سدیم، هیدروژن و اکسیژن و گوگرد در آن اشاره نمود که ورود آنها در آب به شدت به زیست حیوانات آبزی لطمه وارد خواهد نمود.

سدیم متا بی سولفیت Sodium metabisulfite

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سدیم متا بی سولفیت

همان طور که اشاره شد، این ترکیب به صورت پودر سفید رنگ متمایل به زرد در صنعت مورد استفاده قرار گرفته و برخی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن به صورت زیر می باشند:

  • جرم مولکولی نمک دی سدیم 190 گرم بر مول می باشد.
  • چگالی این ترکیب آلی شیمیایی 1.48 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
  • Na2S2O5 در دمای 315 درجه سانتی گراد به نقطه جوش رسیده و در 150 درجه سانتی گراد ذوب میشود.
  • در تماس با آب این ترکیبات دی اکسید گوگرد آزاد می کنند که بوی بسیار نامطبوعی دارد.
  • تماس پوست دست با این مواد منجر به سوختگی های سطحی می گردد
  • برخورد چشم با سدیم متا بی سولفیت باعث سوزش و خارش می گردد.
  • استشمام زیاد بخار تولید شده از این مواد می تواند منجر به حالت تهوع، تنگی نفس و همچنین استفراغ گردد
  • این ترکیبات در حالت کلی ایمن بوده و کدهای ایمنی آنها R۲۲ R31 R۴۱ می باشد

روش تهیه سدیم متا بی سولفیت

کاربرد Na2S2O5 در صنعت بسیار زیاد بوده و به همین دلیل به شیوه های مختلف آن را تولید می کنند. از اصلی ترین روش های تولید این ترکیب غیر آلی شیمیایی می توان به تبخیر محلول سدیم سولفیت اشباع شده با دی اکسید کربن اشاره نمود. در اثر تبخیر این محلول واکنش زیر رخ می دهد:

کاربرد سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

علاوه بر استفاده از سدیم پیروسولفیت در کارخانجات تولید الکل و شراب سازی، رنگرزی پارچه، سفید کردن کاغذ و همچنین استفاده از آن در صنایع تولید دارو و نفت و پتروشیمی، از این ترکیبات در تصفیه فاضلاب و آب نیز استفاده میشود. از جمله موارد استفاده در این زمینه می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

حذف کلر در حوضچه های تصفیه آب

از مهم ترین گام ها در تصفیه آب، ضد عفونی و گند زدایی آن با تزریق کلر جامد و کلر مایع و گاز می باشد که کیفیت خروجی تصفیه خانه ها را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. مساله بسیار مهم اینکه، کلر باقی مانده پس از فرآیند کلرزنی منجر به بروز بیماری های پوستی و گوارشی و تنفسی شده و به همین دلیل به شیوه های مختلف از جمله استفاده از Na2S2O5 کلر اضافه حذف می گردد.

کاربرد سدیم متا بی سولفیت در شستشوی غشا اسمز معکوس

استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO به منظور استفاده از آب دریا و منابع آب شور در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. استفاده مداوم از این تجهیزات منجر به انباشته شدن حجم زیادی از املاح بر روی غشا یا ممبران شده و کارایی دستگاه را کاهش می دهد. به همین دلیل علاوه بر شستشوی معکوس، با استفاده از ترکیبات شیمیایی از قبیل سدیم متا بی سولفیت می توان آلودگی های انباشته شده بر روی غشاها را کاهش داد.

سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

قیمت سدیم متا بی سولفیت

قیمت این مواد شیمیایی با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله درجه خلوص آنها تعیین می گردد. با توجه به اینکه این مواد با درجه خلوص های مختلفی تولید میشود، لذا برای استعلام قیمت سدیم متا بی سولفیت می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

خرید سدیم متا بی سولفیت

با توجه به قدرت جذب بسیار بالای رطوبت هوا توسط این ترکیبات، لازم است در بسته بندی های بسیار مقاوم و کاملا عایق نگهداری و عرضه شوند. علاوه براین، درجه خلوص این مواد ارتباط مستقیم با کیفیت آنها داشته که متناسب با نوع کاربرد لازم است بهترین گزینه ها را انتخاب و خریداری نمایید. کارشناسان فروش گروه صنعتی هفت به منظور انتخاب بهتر مشتری، مشاوره های رایگان قبل از خرید سدیم متا بی سولفیت ارائه می دهند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست