جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده در زمستان

روشهای جلوگیری از یخ زدن و یخ زدگی برج خنک کننده در زمستان

جلوگیری از یخ زدن و یخ زدگی برج خنک کننده در زمستان از مهم ترین اقداماتی می باشد که برای نگهداری از این تجهیزات از خرابی و کاهش عملکرد باید به آن توجه داشت. استفاده از تجهیزات جانبی از قبیل انواع سنسور و هیتر ترموستات و همچنین کنترل جریان هوا و آب و غیره از جمله مواردی هستند که در این زمینه می توان به کار گرفت. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تاسیسات حرارت مرکزی در ادامه به مهم ترین اصول در نگهداری از چیلر یا سیستم های خنک کننده از یخ زدگی در زمستان اشاره خواهد داشت.

جلوگیری از یخ زدگی برج خنک کننده در زمستان

سیستم های خنک کننده آبی یا چیلر که در واحدهای صنعتی یا مسکونی برای کاهش دما و خنک سازی استفاده میشود، در شرایط کاهش ناگهانی دما در فصل زمستان با مشکلاتی از قبیل یخ زدگی مواجه میشوند. عدم توجه به این موضوع می تواند مشکلات متعددی را برای برج خنک کننده بوجود آورده و عملکرد آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل لازم است با در نظر گرفتن اصول و روش های جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده تا حد امکان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. برخی از اقدامات مهم و تاثیرگذار در این زمینه عبارتند از:

جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده با هیتر ترموستات

یکی از رایج ترین روش ها برای جلوگیری از رخ دادن این مشکلات در فصل زمستان، استفاده از هیتر ترموستات در مسیر عبور آب در برج خنک کننده می باشد. این تجهیزات با قطع و وصل کردم هیتر باعث افزایش دمای آب شده و در نهایت مانع از یخ زدن آن خواهند شد.

جلوگیری از یخ زدگی چیلر با هیتر سنسوردار

علیرغم کارایی بسیار خوب هیتر ترموستات در سیستم های خنک کننده، به منظور افزایش دقت در تشخیص دمای آب و قطع و وصل شدن به موقع هیتر از سنسورهای مخصوص استفاده میشود. این دو سنسور در مسیر عبور آب قرار گرفته و در اولی حداقل دمای مورد نظر برای آب تنظیم شده و برای دومین سنسور حداکثر دما تعیین می گردد. سنسور ابتدایی به محض تشخیص کاهش دمای آب بیشتر از مقدار تعیین شده دستور وصل و روشن شدن هیتر را ارسال می کند. سنسور دوم که در فاصله بیشتری از اولی قرار گرفته، در صورت تشخیص افزایش دما بیش از مقدار تعیین شده، دستور قطع هیتر را ارسال خواهد کرد.

جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده با ضد یخ

مانند خودروها و سایر تجهیزات مورد استفاده در محیط های صنعتی، برای برج های خنک کننده نیز در فصل زمستان می توان ضد یخ را به کار برد. نکته بسیار مهم اینکه، در استفاده از ضد یخ باید دقت زیادی داشت چون زیاده روی در آن می توند تاثیرات نامطلوبی مانند کاهش کارایی برج خنک کننده و ایجاد رسوب بر روی لوله ها را به همراه داشته باشد.

نگهداری از برج خنک کننده در زمستان

نگهداری از برج خنک کننده در زمستان

با توجه به اینکه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، لذا بهتر است اصول نگهداری از برج خنک کننده در زمستان را جدی گرفت، چون تا حد بسیار زیادی مانع از یخ زدن آنها خواهد شد. از مهم ترین روش ها و اصول برای نگهداری از چیلر و سیستم های خنک کننده آبی در زمستان می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • بار حرارتی اهمیت بسیار زیادی در نحوه عملکرد برج های خنک کننده در نوسانات دمایی دارد. این مساله مخصوصا در روزهای سرد زمستان اهمیت خود را بیشتر نشان داده و عدم توجه به آن می تواند منجر به یخ زدگی برج خنک کننده شود.
  • دبی هوای ورودی چیلرها ارتباط مستقیم با میزان یخ زدگی آنها در زمستان دارد. در ساختار برج های خنک کننده از چند فن قوی استفاده میشود که باعث کاهش دما و بهبود عملکرد دستگاه میشود. در روزهایی از سال که دما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند، جریان زیاد هوا باعث میشود تا به مرور لایه هایی از یخ بر روی برج خنک کننده ایجاد شود. لذا باید با توجه به شرایط و میزان دمای هوا برخی از فن ها را خاموش کرد.
  • جهت چرخش فن های موجود در برج خنک کننده همگی باید مشابه هم باشند. عدم توجه به این مساله می تواند منجر به خروج هوای گرم از یک فن و ورودی به فن بعدی با جهت عکس شود که در نهایت یخ زدگی را به همراه خواهد داشت.
  • عدم کاهش دبی آب موجود در چیلر از دیگر موارد مهمی می باشد که می توان برای جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده در زمستان به آن توجه داشت. آب در جریان اگر کاهش پیدا کند، به مرور شرایط برای ایجاد یخ در دستگاه بیشتر فراهم شده و کارایی آن نیز کاهش پیدا می کند.
  • ساختار برج های خنک کننده به گونه ایست که مقداری از آب درون بخشی به عنوان تشت ذخیره میشود و در روزهای گرم تاثیر مطلوبی بر کارایی برج خنک کننده دارد. برای نگهداری از برج خنک کننده در زمستان و ممانعت از یخ زدگی آن می توان از سیستم تشت خشک استفاده نمود. در این روش آب درون تشت به طور کامل تخلیه شده و درون تانک ذخیره میشود.
  • وجود آب درون لوله ها و تشت یکی از اصلی ترین دلایل برای یخ زدگی برج خنک کننده در زمستان بوده و می تواند خطراتی همچون ترکیدگی لوله ها را به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر امکان تخلیه آب لوله ها وجود ندارد، بهتر است از electrical heat tracing استفاده شود. این سیستم ها به صورت الکتریکی گرمای لازم برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها را فراهم می کنند.
  • آب داخل تشت برج خنک کننده در لحظات ابتدایی روشن شدن و شروع به کار دستگاه ممکن است به یکباره با کاهش دما مواجه شده و دچار یخ زدگی شود. در این شرایط لازم است کمی آب گرم به روش بای پس وارد تشت شود که البته در مقدار این آب باید دقت شود تا دبی آب داخل سیستم کاهش پیدا نکند.
  • بررسی مداوم و تنظیم بار حرارتی بر حسب شرایط از دیگر موارد بسیار مهمی می باشد که برای جلوگیری از یخ زدن برج خنک کننده در زمستان باید به آن توجه شود.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از بهترین راهکارها برای غلبه کردن بر مشکلات کمبود آب می باشد که شرایط را…
فهرست