احیای سخت گیر رزینی

روشهای احیای سختی گیر رزینی

احیای سختی گیر رزینی یکی از گام های بسیار مهم به منظور افزایش راندمان و بهبود قدرت جایگزینی یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب با یون های سدیم در رزین می باشد که در دستگاه های سختی گیر به شیوه های مختلف انجام میشود. به عبارت دیگر، پس از استفاده متوالی از دانه های رزین در دستگاه های سختی گیر آب، به مرور قدرت تبادل یون در رزین کاسته شده و نیاز است به صورت متناوب و با توجه به مقدار یون های موجود در آب فرآیند احیا و بهره برداری مجدد سختی گیر رزینی انجام شود. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، در ادامه به معرفی روش های احیا و شسشتشوی دستگاه های سختی گیر رزینی می پردازد.

احیای سختی گیر رزینی چیست؟

قبل از توضیح درباره روش های احیای رزین، لازم است توضیح دهیم که رزین چیست؟ رزین دانه های باردار زرد رنگ و بسیار کوچک با شعاع 0.5 یا کمتر می باشند که قدرت چسبندگی و انجام واکنش بالایی با سایر یون های موجود در محیط دارند. با توجه به این ویژگی که در دانه های پلیمری رزین وجود دارد، کاربرد بسیار گسترده ای در حذف سختی آب داشته و با توجه به کاتیون یا آنیون بودن ذرات، قادرند یون های معلق در آب از قبیل کلسیم و منیزیم را حذف کنند. کلسیم و منیزیم که اصلی ترین عامل در سخت شدن آب به شمار می روند، با ورود به سختی گیرهای رزینی با یون های سدیم موجود در رزین جایگزین می گردند. این فرآیند به مرور باعث میشود تا خاصیت کاتیون یا آنیونی رزین به دلیل جایگزینی با ذرات باردار موجود در آب کاهش پیدا کند. به همین دلیل لازم است به روش های مختلف ذرات و یون های متصل شده به دانه های رزین جدا شوند. به این عمل اصطلاحا احیای سختی گیر رزین گفته میشود. به عبارت دیگر، با روش های مختلف تلاش میشود تا قدرت چسبندگی و واکنش پذیری رزین بهبود پیدا کند.

احیای سختی گیر رزین با توجه به فاکتورهای مختلف و به صورت دوره ای لازم است انجام شود. مقدار یون های موجود در آب از مهم ترین فاکتورها می باشد، به طوریکه در محیط هایی با آب های بسیار سنگین و کلسیم و منیزیم بالا در آن، لازم است در فواصل کوتاه نسبت به احیای رزین ها اقدام گردد.

چطور احیای سختی گیر رزینی انجام میشود؟

با توجه به اهمیت بسیار زیاد احیای سختی گیر رزینی و تاثیر آن بر افزایش راندمان جایگزینی یون ها، در طراحی دستگاه های سختی گیر به این مسئله توجه شده است. در تمام دستگاه های سختی گیر از منبع آب نمک برای شستشو و احیای رزین ها استفاده میشود. روال کار و روش احیای مجدد دانه های رزین توسط آب نمک به شرح زیر می باشد:

  • با عبور آب نمک از بستر رزینی، حجم بالایی از سدیم و نمک (NACL) با کلسیم و منیزیم های متصل شده به دانه های رزین جایگزین میگردد. این فرآیند دقیقا عکس عمل سختی گیری آب با دانه های رزین می باشد.

در ساختار سختی گیرهای رزینی، بخش هایی از قبیل مخزن، رزین، نازل، مخزن آب نمک، شیر سولید ولو و مانومتر برای کنترل فشار ورودی در نظر گرفته میشود. پس از انجام فرآیند سختی گیری با دانه های رزین، لازم است به صورت متناوب در بازه های زمانی 8 تا 72 ساعت نسبت به احیای آن اقدام گردد. احیای سختی گیر رزینی به دو صورت کلی انجام میشود که به شرح زیر می باشند:

احیای سختی گیر رزینی با شستشوی معکوس

شستشوی معکوس با بک واش یکی از روش های رایج برای احیا و تمیز کردن بستر رزینی در دستگاه های سختی گیر می باشد. برای استفاده از این روش لازم است گام های زیر طی شوند:

  •  ابتدا دستگاه از مدار خارج شده و شیر تخلیه باز شود.
  • با قرار دادن دسته اهرمی شیر در حالت wash، آب از پایین دستگاه وارد شده و با فشار از روی بستر رزینی عبور می کند. حجم بالایی از املاح قرار گرفته روی دانه های رزین با این روش جدا شده و در نهایت به کمک شیر تخلیه از دستگاه خارجی می گردند.

روش های احیای سختی گیر رزینی

احیای سختی گیر رزینی با محلول آب نمک

شستشوی معکوس قادر به جایگزینی یون های قرار گرفته بر روی دانه های رزین نمی باشد و تنها می تواند مواد و املاح انباشته شده را از سطح آنها جدا کند. به همین دلیل از مخازن آب نمک برای احیای سختی گیرهای رزینی استفاده میشود. به منظور استفاده از این مخازن لازم است گام های زیر طی شوند:

  • به کمک مانومتر موجود در دستگاه ابتدا فشار ورودی باید کنترل شود. این فشار به صورت استاندارد باید بین 1.7 تا 3.5 قرار گیرد.
  • پس از عمل بک واش، شیر مخصوص آب نمک باید باز شود. سپس شیر چند راهه در حالت regen قرار گیرد. این شیر تا زمانی باید بر روی حالت regen قرار گیرد که حدود دو سوم از آب نمک موجود در مخزن استفاده شود. با انجام این عمل آب نمک موجود در مخزن به سمت دانه های رزین حرکت نموده و Nacl موجود در آن با کلسیم و منیزیم انباشته شده بر روی دانه های رزین جایگزین می گردد. در نهایت به کمک لوله تخلیه از دستگاه خارج میشود.
  • پس از شستشو به کمک محلول آب و نمک، لازم است شیر چند راهه در حالت run قرار گیرد تا شستشوی دانه های رزین به کمک آب خام انجام شود. در این وضعیت شیر تخلیه باید باز باشد تا نمک های اضافه قرار گرفته بر روی دانه های رزین شسته شده و تخلیه گردند.

طراحی و ساخت دستگاه سختی گیر

گروه صنعتی هفت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع دستگاه های سختی گیر می باشد که سختی گیرهای رزینی را با بالاترین کیفیت و در اندازه و ابعاد متناسب با سفارش مشتری طراحی و تولید نموده است. برای اطلاع از ویژگی های این محصولات کارشناسان گروه صنعتی هفت از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه مشاوره رایگان ارائه می دهند.

جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر از صفحه محصول سختی گیر دیدن فرمایید

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید