تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR (Moving Bed Biofilm Reactor) یکی از زیرمجموعه های تصفیه پساب ها با لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که تا حد بسیار زیادی میزان BOD و آلاینده های موجود در فاضلاب های بهداشتی و صنعتی را کاهش می دهد. اصلی ترین و مهم ترین تفاوت تصفیه MBBR یا لجن فعال هوادهی گسترده در استفاده از بیومس یا پکینگ مدیا در فرایند تصفیه می باشد که روند حذف مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها را بهبود میبخشد. گروه صنعتی هفت در ادامه به معرفی کامل تصفیه فاضلاب به روش MBBR پرداخته و مراحل تصفیه و مزایا و معایب و همچنین کاربرد آن را شرح خواهد داد.

تصفیه پساب با MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR چیست؟

در حوزه تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی چالش های زیادی پیش رو می باشد که از مهم ترین آنها می توان به وجود مقدار بسیار زیاد مواد آلی و نیترات در پساب ها اشاره نمود. به منظور کاهش اثر این مواد در پساب ها قبل از ورود به طبیعت راهکارهای زیادی ارائه شده اند که اصلی ترین آنها تصفیه بیولوژیکی می باشد. در روش های بیولوژیکی تلاش میشود تا با کمک میکروارگانیسم ها و باکتری های هوازی و بی هوازی مواد آلی تجزیه شده و کیفیت فاضلاب بهبود پیدا کند. MBBR یکی از روش های ارائه شده برای این منظور می باشد که در واقع همان روش تصفیه فاضلاب با لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که در آن از پکینگ مدیا یا بیومس های کوچک استفاده میشود.

پکینگ مدیا یا بیومس به تکه های کوچک گفته میشود که اغلب از جنس پلی اتیلن بوده و شرایط را برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها فراهم می کنند. در واقع با ورود این قطعه های کوچک به درون حوض هوادهی، میکروارگانیسم ها روی سطح آنها قرار گرفته و رشد زیادی پیدا نموده و مواد آلی بیشتری را مصرف می کنند. مصرف و تجزیه مواد آلی به کمک باکتری های قرار گرفته بر روی بیومس ها باعث بهبود کیفیت پساب و کاهش مقدار BOD می گردد.

مراحل تصفیه MBBR

مراحل تصفیه فاضلاب به روش MBBR

در حالت کلی حوضچه های تصفیه یا پکیج تصفیه فاضلاب که با روش MBBR سعی در بهبود فاکتورهای کیفیت پساب ها دارند، از چند بخش و گام مهم تشکیل شده اند که عبارتند از:

تصفیه فیزیکی فاضلاب

اولین گام در روند تصفیه به MBBR، حذف مواد جامد معلق با اندازه های بزرگ موجود در پساب ها می باشد که تاثیری در BOD و COD و سایر فاکتورهای سنجش کیفیت فاضلاب ندارند. این گام و مرحله باعث میشود تا از فشار وارد شدن به تجهیزات تصفیه در مراحل بعد کاسته شده و سرعت تصفیه بهبود پیدا کند. روند جداسازی مواد جامد معلق به کمک آشغالگیر دستی و آشغالگیر مکانیکی انجام میشود که انتخاب آنها به میزان بزرگی تصفیه خانه بستگی دارد.

متعادل سازی فاضلاب

در گام بعد تمام به کمک پمپ های مستغرق و مخصوص تعادل در تمام بخش های حوضچه تصفیه ایجاد میشود. این تجهیزات باعث میشوند تا کیفیت پساب ها در تمام بخش های حوضچه یکسان بوده و در نهایت نتیجه بهتری از روند تصفیه دریافت خواهد شد.

حوضچه هوادهی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در تصفیه فاضلاب به روش MBBR، حوضچه های هوادهی می باشند که هوادهی گسترده و عمیق در آنها صورت میگیرد. در این بخش بیومس یا پکینگ مدیا با اندازه های کوچک و به تعداد زیاد وارد فاضلاب شده و عمل هوادهی به کمک دیوفیوزر انجام میشود. با توجه به اینکه هوادهی در این مرحله عمقی می باشد، به همین دلیل اکسیژن زیادی در پساب ها وارد شده و شرایط رشد باکتری های هوازی به طور ایده آلی فراهم خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که به منظور جلوگیری از خروج بیومس یا پکینگ مدیا در این مرحله بر روی حوضچه ها از توری های مخصوص استفاده میشود.

واحد ته نشینی لجن

باکتری های هوازی موجود در پساب ها به مرور با مصرف زیاد مواد آلی رشد پیدا نموده و به یکدیگر چسبیده و به صورت توده سنگینی تبدیل میشوند. وزن زیاد این توده باعث میشود تا به کف حوضچه تصفیه انتقال پیدا نموده و ته نشین شوند. در تصفیه فاضلاب با روش MBBR لجن تولید شده مجدد وارد حوضچه نشده و لجن برگشتی نخواهد بود. با کمک تجهیزات مخصوص لجن انباشته شده در کف حوضچه ها جمع آوری و تخلیه و پساب ها با درصد بسیار پایینی از مواد آلی از حوضچه یا پکیج خارج میشوند.

تصفیه شیمیایی فاضلاب

به عنوان آخرین گام در این روش تصفیه می توان به تصفیه شیمیایی فاضلاب اشاره نمود. در این مرحله با کمک تجهیزاتی از قبیل پکیج کلر زنی و با مواد منعقد کننده و آنتی اسکالانت ها ذرات کلوئیدی جمع آوری و گندزدایی انجام میشود.

مزایا MBBR

مزایا تصفیه پساب با MBBR

در مقایسه با سایر روش های تصفیه فاضلاب لجن فعال، به چند دلیل مهم MBBR انتخاب بهتری می باشد که عبارتند از:

 • استفاده از پکینگ مدیا یا بیومس ها باعث میشود تا شرایط برای رشد باکتری های هوازی بهبود پیدا نموده و در نهایت راندمان و کارایی تصفیه افزایش پیدا خواهد کرد.
 • استفاده از پکینگ مدیا منجر به کاهش تولید لجن شده و هزینه های جمع آوری و تخلیه لجن های انباشته شده در حوضچه ته نشینی کاهش پیدا خواهد کرد.
 • تغییرات در پساب های ورودی منجر به ایجاد ناپایداری در روند تصفیه نخواهد شد.
 • این روش در محیط هایی با درجه PH و دمای مختلف راندمان بالایی در حذف مواد آلاینده دارد

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش MBBR

با توجه به تاثیرات بسیار مطلوبی که روش MBBR بر روی مقدار مواد آلی موجود در پساب های دارد و همچنین هزینه های کم راه اندازی تصفیه خانه های مورد نیاز، این روش در محیط های متعددی کاربرد دارد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • تصفیه فاضلاب بیمارستانی با هزینه کم و در مدت زمان کوتاه
 • کاهش حجم بسیار زیاد مواد آلی در پساب کارخانجات تولید مواد شوینده و داروسازی
 • تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی
 • تصفیه فاضلاب کشتارگاه
 • تصفیه فاضلاب محیط های صنعتی
 • تصفیه کارخانجات تولید فولاد
 • تصفیه پساب پالایشگاه ها و نیروگاه ها
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید کاغذ

طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب

گروه صنعتی هفت یکی از بزرگترین تیم ها در حوزه طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی می باشد. تمام محصولات این گروه بر اساس استانداردهای روز دنیا و کاملا متناسب با شرایط محیط نصب و نوع پساب ها و مواد آلاینده موجود در آنها طراحی و با بهترین متریال تولید می گردد.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از بهترین راهکارها برای غلبه کردن بر مشکلات کمبود آب می باشد که شرایط را…
فهرست