بیوفیلترها در تصفیه آب و فاضلاب

بیوفیلترهای تصفیه کننده آب و فاضلاب و کاربرد آنها

بیوفیلترهای تصفیه کننده آب و فاضلاب به بسترهایی گفته میشود که شرایط را برای رشد میکروارگانیسم ها و انجام تصفیه بیولوژیکی فراهم می کنند. این فیلترها با توجه به جنس مواد موجود در بستر و همچنین نحوه قرارگیری آنها در گروه های مختلفی تقسیم بندی شده و کارایی متفاوتی در تصفیه آب دارند. گروه صنعتی هفت در ادامه به سوالاتی از قبیل بیوفیلتر تصفیه کننده آب و فاضلاب چیست و انواع مختلف آن و نحوه عملکرد هر یک کدام است پاسخ خواهد داد.

بیوفیلترهای تصفیه کننده آب چیست؟

یکی از اصلی ترین روش ها برای حذف آلاینده های موجود در آب و فاضلاب، استفاده از میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی می باشد که با انجام تصفیه بیولوژیکی کیفیت پساب ها را تا حد مطلوبی افزایش می دهند. یکی از مهم ترین گام ها در تصفیه بیولوژیکی، فراهم کردن بستر مناسب برای تصفیه بیولوژیکی و رشد و تعذیه میکروارگانیسم ها و باکتری ها می باشد که اصطلاحا به این مرحله تشکیل بیوفیلتر گفته میشود. به عبارت دیگر، بیوفیلترهای تصفیه کننده آب و فاضلاب به بستری گفته میشود که از مواد مختلفی از قبیل پلاستیک و pvc، کمپوست و کاه گندم و شن و ماسه تشکیل شده و شرایط را برای رشد و تغذیه میکروارگانیسم ها فراهم می کند.

بیوفیلترهای تصفیه کننده آب

عملکرد بیوفیلترهای تصفیه کننده آب

بستر شنی، ماسه ای یا پلاستیکی در نظر گرفته شده برای بیوفیلترها به محلی برای تجمع میکروارگانیسم ها تبدیل شده و با عبور آب و فاضلاب از آنها، حجم بالایی از مواد آلی موجود بر روی این بستر قرار گرفته و توسط باکتری ها تغذیه و مصرف میشوند. کارایی این بیوفیلترها به جنس مواد تشکیل دهنده بستر و همچنین میزان تماس مواد آلاینده با آنها بستگی داشته و هر چه میزان تداخل بیشتر باشد، به همین نسبت نیز کارایی بیوفیلتر در حذف مواد آلی بیشتر خواهد بود. استفاده متوالی از بیوفیلترها به مرور باعث انباشته شدن مواد آلی تجزیه شده می شود و کارای آنها کاهش پیدا خواهد کرد و لازم است نسبت به احیای آنها به شیوه های مختلف اقدام گردد.

انواع بیوفیلترهای تصفیه کننده آب و فاضلاب

با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده بستر، محل قرار گیری بستر و نحوه تماس و عبور پساب و آب ها از آن، بیوفیلترها را می توان به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

بیوفیلتر با بستر متحرک

همان طور که از نام این گروه مشخص است، بستر در نظر گرفته شده برای آنها متحرک بوده و به همین دلیل تداخل آب و پساب ها با ذرات تشکیل دهنده بستر بیشتر خواهد بود. دو نوع بیوفیلتر بسیار رایج و کاربردی در این گروه شامل موارد زیر می باشند:

بیوفیلتر شنی

در این نوع بیوفیلتر از ذرات شن و ماسه استفاده شده و بستر در وسط مخزن تصفیه به صورت معلق و متحرک قرار گرفته است. مخزن هایی که از این نوع بیوفیلترهای تصفیه آب و فاضلاب استفاده می کنند، دارای شیر آب ورودی در قسمت بالا، بستر متحرک در وسط و شیر آب خروجی در قسمت انتهایی می باشد. قطرات و جریان آب با عبور از قسمت بالایی مخزن از بستر می گذرد و مواد آلاینده موجود در آن از قبیل آمونیاک و نیترات با دانه های شن و ماسه برخورد کرده و توسط باکتریباکتری و میکروارگانیسم های موجود روی آنها تغذیه میشوند. آب با حجم بسیار کمی از مواد آلاینده از بستر عبور نموده و در قسمت انتهایی از شیر در نظر گرفته شده خارج میشود.

بسترهای شنی و ماسه ای به مرور کارایی خود را به دلیل انباشته شدن مواد آلی تجزیه شده توسط باکتری ها از دست داده و لازم است به روش های مختلف از قبیل شسشتوی معکوس احیا شوند.

بیوفیلتر شنی تصفیه کننده آب و فاضلاب

بیوفیلتر مهره ای

از دیگر انواع بیوفیلترهای تصفیه کننده آب و فاضلاب می توان به نوع مهره ای آن اشاره نمود که در واقع همان بیوفیلترهای شنی می باشند که به جای دانه های شن از مهره استفاده میشود. البته لازم به ذکر است که این گروه از بیوفیلترها به دلیل وزن سنگین مهره ها نیاز به انرژی بیشتری برای معلق کردن آنها وجود دارد.

بیوفیلتر با بستر ثابت

گروه دیگری از بیوفیلترها دارای بستر ثابت بوده و چندین زیرمجموعه دارند و برای هر یک عملکرد منحصر به فردی طراحی شده است. از رایج ترین انواع بیوفیلترهای تصفیه کننده آب با بستر ثابت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیوفیلتر صفحه گردان

اصلی ترین بخش تشکیل دهنده این گروه از بیوفیلترها، صفحه یا دیسک های گردانی می باشند که در فاصله بسیار کم با هم قرار گرفته اند. مجموعه دیسک های گردان RBC و مدور درون مخزن تصفیه قرار گرفته و پساب و آب های آلوده در اطراف این صفحات گردان در جریان می باشند. تماس آب با دیسک های گردان که حاوی میکروارگانیسم ها می باشند باعث میشود تا آلاینده های موجود توسط باکتری ها تغذیه شوند.

بیوفیلتر صفحه گردان

بیوفیلتر بیودرام

به منظور افزایش سطح تماس آب با بسترهای بیوفیلتر در روش صفحه گردان، این دیسک ها حذف و به جای آن از بستر استوانه ای استفاده میشود. سطح این استوانه به محلی برای تجمع و رشد میکروارگانیسم ها تبدیل شده و با غوطه ور شدن درون مخزن تصفیه و به جریان درآمدن آب در اطراف آن، آلاینده های مختلف روی بستر قرار گرفته و تجزیه میشوند.

بیوفیلتر شناور

از مهم ترین ویژگی های این نوع از بیوفیلترهای تصفیه آب می توان به شناور شدن بستر بیوفیلتر در مخزن آب اشاره نمود. این بستر از فیلترهایی پلاستیکی یا ماسه ای تشکیل شده و جریان آب از بالا به پایین و پایین به بالا و همچنین افقی حرکت نموده و منجر به انباشته شدن و تغذیه آلاینده ها توسط میکروارگانیسم های روی بستر میشوند. نوع دیگری از این بیوفیلترها به نوع قطره ای معروف می باشند که دارای بستر از جنس pvc هستند. البته لازم به ذکر است که این گروه از بیوفیلترها به دلیل پمپاژ آب از پایین به بالا، مصرف انرژی بالایی داشته و علاوه براین، لازم است سطح بستر آنها به صورت مرتب شستشو داده شود تا کارایی آنها بهبود پیدا کند.

کاربرد بیوفیلترها

با توجه به کارایی بسیار بالای بیوفیلترها در حذف مواد آلاینده موجود در آب، کاربردهای زیادی برای آنها وجود دارد که از اصلی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تصفیه آب به کمک بیوفیلترها
  • تصفیه فاضلاب با بیوفیلتر
  • استفاده از بیوفیلتر در صنعت پروری آبزیان و حذف آمونیاک موجود در آب

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان گروه صنعتی هفت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند…

مطالب مرتبط

نمونه برداری آب

نمونه برداری آب چگونه است؟

نمونه برداری آب یکی از مهم ترین و حساس ترین اقدامات برای انجام آزمایش های میکروبیولوژیکی و انتخاب شیوه های…
فهرست
چطور میتونم کمکتون کنم؟
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید