پیش تصفیه فاضلاب

انواع روشهای پیش تصفیه فاضلاب

پیش تصفیه فاضلاب یکی از گام های بسیار مهم و در برخی مواقع ضروری در صنعت تصفیه فاضلاب می باشد که به دلایل مختلف از قبیل جاوگیری از آسیب وراد شدن به تجهیزات تصفیه خانه صورت می گیرد. با توجه به نوع فاضلاب و مواد جامد معلق در آن، از روش ها و تجهیزات مختلفی برای افزایش کیفیت پساب ها قبل از ورود به دستگاه های اصلی تصفیه استفاده میشود. گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده تجهیزات آب و فاضلاب، در ادامه به معرفی کامل روش های مختلف پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی پرداخته و تجهیزات مورد استفاده در این زمینه را معرفی خواهد نمود.

پیش تصفیه فاضلاب چیست؟

در حالت کلی در تصفیه فاضلاب تلاش میشود تا مواد جامد معلق، فلزات سنگین و مواد آلی و میکروارگانیسم ها و باکتری های مضر تا حد امکان از پساب های صنعتی و بهداشتی حذف شود. در نهایت کیفیت فاضلاب به درجه ای میرسد که امکان ورود به محیط زیست یا استفاده مجدد از آن در کشاورزی و باغبانی یا صنعت را بدست می آورد. در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی اولین گام در نظر گرفته شده برای افزایش کیفیت فاضلاب و تصفیه آن، پیش تصفیه می باشد. پیش تصفیه به مرحله ای گفته میشود که برخی مواد جامد معلق با اندازه های نسبتا بزرگ و فلزات سنگین به روش های شیمیایی و فیزیکی تا حد امکان از پساب ها جدا شده و شرایط برای تصفیه بهتر فراهم میشود. در این گام از تصفیه از تجهیزات پیشرفته استفاده نشده و خروجی آن نیز با استانداردهای ورود به طبیعت فاصله زیادی دارد.

روش های پیش تصفیه فاضلاب

دلالیل ضرورت پیش تصفیه فاضلاب

با توجه به اینکه فاضلاب خروجی از مرحله پیش تصفیه امکان ورود به طبیعت را ندارد، ممکن است این سوال و ابهام وجود داشته باشد که دلیل و ضرورت پیش تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی چیست؟ از مهم ترین دلایل برای این کار می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

افزایش راندمان کاری گام های اصلی تصفیه

هدف از پیش تصفیه حذف مواد و ذرات جامد معلق و همچنین فلزات سنگین و قابل ته نشینی و ذرات کلوئیدی می باشد تا کیفیت پساب ها تا حد امکان افزایش پیدا کند. ورود پساب هایی با درجه کیفیت بالاتر به مراحل تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی فاضلاب بدون باعث میشود تا مدت زمان تصفیه کمتر شده و به تجهیزات فشار کمتری وارد شود. به عبارت دیگر، راندمان کاری پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی، چربی گیر DAF و API و غیره افزایش پیدا میکند و فشار کاری کمتری را متحمل خواهند شد.

جلوگیری از آسیب به دستگاه های تصفیه

هر اندازه آلاینده ها در پساب ها بیشتر باشد، به همان اندازه نیز ذرات ته نشین شده روی غشاها و فیلترها بیشتر خواهد شد. با تجمع زیاد مواد آلاینده روی غشاها لازم است تعداد دفعات شستشو و تمیز کردن آنها نیز بیشتر شده و این می تواند به مرور بر کاهش طول عمر آنها تاثیر زیادی داشته باشد. این مسئله مخصوصا در پیش تصفیه آب که نیاز به فیلتر شنی و کربنی بسیار زیاد می باشد، اهمیت خود را نشان می دهد.

علاوه براین، فلزات سنگین موجود در پساب ها به مرور باعث رسوب گذاری در تجهیزات مختلف تصفیه خانه ها میشوند و در نهایت گرفتگی لوله ها و خرابی را به همراه خواهند داشت. با همین دلیل با کمک روش های مختلف از قبیل ته نشینی و استفاده از مواد منعقد کننده تلاش میشود تا از ورود این ذرات به گام های بعدی تصفیه جلوگیری گردد.

روش های پیش تصفیه فاضلاب

با توجه به نوع فاضلاب و مواد آلاینده موجود و میزان بزرگی و اندازه آنها می توان از روش های مختلفی در پیش تصفیه فاضلاب استفاده نمود. در حالت کلی روش های به کار رفته در این مرحله را می توان به دو گروه کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

پیش تصفیه فیزیکی

همان طور که از نام این این روش به کار رفته قبل از گام های اصلی تصفیه مشخص است، با کمک تجهیزات فیزیکی حجم زیادی از آلاینده های موجود و معلق در پساب های بهداشتی و صنعتی حذف خواهند شد. در این گام از تجهیزات متعددی استفاده میشود که پرکاربردترین آنها می توان به انواع آشغالگیر اشاره نمود.

تکه های بزرگ چوب، پارچه و پلاستیک و غیره را می توان با نصب آشغالگیر مکانیکی و دستی و آشغالگیر زوج توری در ابتدای کانال ورودی پساب ها به تصفیه خانه جمع آوری نمود. در تصفیه خانه های بزرگ و صنعتی که مقدار مواد جامد معلق در آنها زیاد می باشد، استفاده از آشغالگیر مکانیکی بهترین گزینه خواهد بود. صفحه های تشکیل شده از میله های متعدد که در فاصله کوتاه با یکدیگر نصب شده اند، مانع از عبور تکه های بزرگ مواد موجود در فاضلاب شده و پس از انباشته شدن مقدار زیادی از آنها، به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت نیروی انسانی توسط چنگک های مخصوص از روی صفحه جمع آوری میشوند. در حالت معمول فاصله بین میله های آشغالگیر مکانیکی 1.5 تا 6 میلیمتر بوده و قادرند 2 تا 3 میلی گرم در لیتر از مواد معلق در فاضلاب را جمع آوری کنند.

البته لازم به ذکر است که در پیش تصفیه آب از تجهیزاتی مانند فیلتر شنی و کربنی و همچنین اشعه ماورا بنفش نیز ممکن است استفاده شود که در تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی کاربرد ندارند.

روش های پیش تصفیه فیزیکی فاضلاب

پیش تصفیه شیمیایی

برخی از مواد آلاینده موجود در پساب ها از قبیل ذرات کلوئیدی و روغنی و فلزات سنگین و مواد آلی را نمی توان به کمک روش های فیزیکی حذف نمود. برای این منظور از پیش تصفیه شیمیایی استفاده میشود که از رایج ترین آنها می توان به کاربرد مواد منعقد کننده، اسیدها، بی سولفیت ها و همچنین مواد ضد رسوب اشاره نمود. استفاده از مواد منعقد کننده در پیش تصفیه کمک می کند تا ذرات کلوئیدی معلق به هم متصل شوند و در بالای سطح فاضلاب به صورت لخته قرار گرفته و در نهایت با تجهیزاتی از قبیل اویل اسکیمر جمع آوری میشوند.

پس از تزریق مواد منعقد کننده و ضد رسوب و اختلاط آنها در تمام بخش های حوضچه یا استخر تصفیه، مدت زمانی برای ته نشینی مواد آلاینده اختصاص داده میشود. البته لازم به ذکر است که ته نشینی و استفاده از مواد منعقدکننده در سایر گام های اصلی تصفیه نیز کاربرد دارد و تنها مختص پیش تصفیه فاضلاب نخواهد بود.

پیش تصفیه فاضلاب صنعتی

یکی از مضرترین انواع فاضلاب که ورود آنها به طبیعت و نفوذ به سفره های آب زیر زمینی می تواند یک تهدید جدی برای سلامت انسان و طبیعت به شمار رود، فاضلاب های صنعتی می باشند. به طوریکه در چند سال اخیر تمام کارخانجات و واحدهای صنعتی مجوز تخلیه فاضلاب بدون تصفیه را به درون طبیعت ندارد. به همین منظور در صنایع مختلف ابتدا پیش تصفیه صورت میگیرد و سپس به روش های بیولوژیکی و شیمیایی نیز پساب ها به استانداردهای مطلوب میرسند. از جمله روش های پیش تصفیه فاضلاب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از حوضچه های ته نشینی برای صنایع تولید سرامیک، سنگ های صنعتی، مواد معدنی و صنایع تولید کاغذ و قند و شکر
  • استفاده از مواد منعقدکننده برای جمع آوری ذرات کلوئیدی موجود در پساب های کارخانجات تولید مواد آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و تولید روغن
  • یکنواخت سازی در فاضلاب صنایع مختلفی از قبیل تولید آفت کش ها، داروسازی و محصولات تخمیری
  • تنظیم ph در فاضلاب هایی که مقدار ذرات چربی و روغن در آنها بیش از حد استاندارد می باشد

طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب

با توجه به اهمیت بسیار زیاد مراحل پیش تصفیه فاضلاب، گروه صنعتی هفت مجموعه گسترده ای از تجهیزات مورد استفاده در این زمینه را با بالاترین کیفیت و بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید نموده است. همچنین لازم به ذکر است که در پیکج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی تولید شده توسط این مجموعه نیز به فرآیند پیش تصفیه توجه شده و تجهیزات مودر نیاز در این گام را در طراحی آنها در نظر گرفته است. برای اطلاع از ویژگی های این تجهیزات، کاربرد و استانداردهای موجود در آنها و همچنین استعلام قیمت و ثبت سفارش می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با مهندسین و کارشناسان گروه صنعتی هفت در ارتباط بوده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید