مقدار استاندارد نیترات در آب آشامیدنی

استاندارد نیترات در آب آشامیدنی چقدر است؟

مقدار استاندارد نیترات در آب آشامیدنی با توجه به اثرات مخربی که بر سلامتی انسان ایجاد می کند، یکی از مهم ترین مقوله ها در صنعت تصفیه آب به شمار می رود. به طوریکه با حفر هر چاه عمیق و قبل از مصرف آب آن به عنوان آب شرب، لازم است آزمایشات متعدد صورت گرفته و مقدار نیترات در آب و سایر مواد آلی و غیر آلی آن بررسی گردد. گروه صنعتی هفت؛ سازنده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به مقدار استاندارد نیترات در آب شرب و راه های شناسایی و حذف نیترات در آب و اثرات مخرب افزایش یا کاهش نیترات از حد مجاز در آب های آشامیدنی اشاره خواهد نمود.

مقدار استاندارد نیترات در آب آشامیدنی

وجود نیترات در آب های سطحی و زیرزمینی که به عنوان آب آشامیدنی مصرف میشوند، یکی از چالش برانگیزترین مسائل در دنیای مدرن امروز می باشد که تهدیدی بزرگ برای سلامتی انسان به شمار می رود. به همین منظور آزمایشات متعددی در این زمینه صورت گرفته و در نهایت سازمان حفاظت از محیط زیست ایالت متحده آمریکا EPA، مقدار استاندارد نیترات در آب شرب (NO2) را 10 میلی گرم در هر لیتر و سازمان بهداشت جهانی این مقدار را بر حسب مقدار NO3 حدود 50 میلی گرم در لیتر اعلام نمود. مصرف آب با مقدار بیشتر یا کمتر از این حد به طور مستقیم بر سلامت انسان اثر منفی گذاشته و گاها موجب مرگ و میر می گردد.

اثرات نیترات زیاد در آب آشامیدنی کدام است؟

مصرف بیش از اندازه نیترات برای تمام گروه های سنی مشکلات متعددی را به مرور بوجود می آورد که از مهم ترین گروه های آسیب پذیر در این زمینه می توان به نوزدان زیر 6 ماه اشاره نمود. استفاده از آب با مقدار نیترات بیشتر از حد مجاز باعث میشود اکسیژن رسانی با هموگلوبین ها با اختلال مواجه شده و نوزاد یا کودکان زیر یک سال بر اثر ابتلا به متهموگلوبینمی دچار مرگ شوند. علاوه براین، زنان باردار با مصرف آب های حاوی نیترات زیاد با مشکلاتی از قبیل سقط جنین مواجه خواهند شد. رشد سرطان، افسردگی، کاهش اسیدیته معده، بیماری های قلبی و عروقی از دیگر عوارض مصرف آب با مقدار نیترات بیشتر از حد مجاز می باشد.

منشأ افزایش نیترات در آب آشامیدنی چیست؟

نیترات در حالت معمول برای بدن لازم بوده و مشکل خاصی را بوجود نمی آورد. به طوریکه با مصرف سبزیجات و مواد غذایی از قبیل کاهو و اسفناج در طول روز به طور طبیعی نیترات وارد بدن می گردد. اما ورود نیترات از سایر منابع به آ بهای سطحی و زیر زمینی باعث میشود مقدار آن بیشتر از حد مجاز گردد. از مهم ترین منابع و منشا افزایش نیترات در آب آشامیدنی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

منشا نیترات در آب

کود شیمیایی

استفاده از کودهای شیمیایی به منظور بهبود رشد و باروری محصولات کشاورزی و باغبانی یکی از اصلی ترین منابع رشد مقدار نیترات در آب های زیرزمینی می باشد. نیترات برای گیاهان مفید بوده و در رشد آنها تاثیر مثبت ایجاد می کند، اما نفوذ آنها در آب های زیرزمینی می تواند یک اثر مخرب از مصرف بیش از اندازه کودهای شیمیایی به شمار رود. ذرات نیترات موجود در خاک های کشاورزی با بارش باران به مرور به سطوح پایین تر منتقل شده و سفره های آب زیر زمینی منتقل میشوند.

فاضلاب صنعتی و انسانی

از دیگر منابع افزایش دهنده مقدار نیترات در آب زیرزمینی، فاضلاب های صنعتی و انسانی می باشد. ورود فاضلاب های صنعتی بدون انجام مراحل تصفیه به محیط زیست تا حد زیادی در افزایش نیترات در آب اثرگذار می باشد. علاوه براین، فاضلاب های انسانی و بهداشتی پس از ورود به چاه های جذبی به مرور به دل خاک نفوذ نموده و به سفره های آب زیر زمینی راه پیدا می کنند.

فاضلاب دامداری و استخرهای پرورش آبزیان

فضولات دام، مرغ و آبزیان یکی از منابع سرشار از نیترات می باشد که ورود آنها به طبیعت می تواند تاثیر نامطلوب بر مقدار نیترات در آبها بگذارد. این مسئله مخصوصا در فاضلاب کشتارگاه ها اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر است که تصفیه فاضلاب آنها قبل از ورود به طبیعت جدی گرفته شده است.

روش های کاهش مقدار نیترات در آب آشامیدنی

با توجه به خطرات بسیار زیادی که نیترات بیشتر از حد استاندارد بر بدن انسان، بهتر است به هیچ عنوان از آب های زیر زمینی و چاه عمیق بدون بدون آزماشی و به طور مداوم مصرف نشود. برای کاهش نیترات در فرآیندهای تصفیه آب روش های متعددی انجام میشود که برخی موثر بوده و برخی با توجه به هزینه بر بودن و اثر کم آن بر کاهش نیترات، کمتر مورد استفاده قرار میگیرند. روش های حذف نیترات در آب آشامیدنی عبارتند از:

حذف نیترات در آب با تبادل یونی

از رایج ترین روش ها برای کاهش نیترات در آب، استفاده از محلول یون های از دست رفته رزین می باشد که رزین های متعددی برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرند. رزین های آنیونی بازی قوی، رزین های آنیونی بازی نوع 1 و نوع 2، رزین های آنیونی بازی ضعیف از جمله این موارد می باشند که هر یک در جذب سولفات، نیترات، کلر و بی کربنات موثر هستند و رفتارهای متفاوتی دارند. بهترین نوع رزین برای حذف نیترات، رزین های آنیونی بازی قوی می باشند که مخصوص حذف نیترات بوده و احتمال برگشت نیترات پس از تصفیه در آن کمتر از سایر گزینه ها است. روش تبادل یونی بسیار ساده بوده و مستقل از دما انجام میشود، اما این فرآیند برای تصفیه آب های سطحی کاربرد زیادی نداشته و بیشتر برای آب های زیرزمینی استفاده میشود.

حذف نیترات در آب با تبادل یونی

کاهش نیترات در آب با اسمزمعکوس

اسمز معکوس  RO که به دستگاه های آب شیرین کن صنعتی نیز معروف می باشند، از روش های رایج برای حذف TDS و سایر آلاینده های بیولوژیکی و آلی و غیرآلی به شمار می رود. فرآیند انتقال آب از غشای نیمه تراوا و حذف یون و املاح و آلودگی ها نیاز به وارد کردن فشار داشته که میزان فشار وارد شده به آب با توجه به میزان آلودگی ها و سایر موراد دارد. به همین خاطر، از تجهیزات کنترلی در بخش های مختلف دستگاه استفاده می گردد تا در نهایت خروجی آب با حذف بیش از 98 درصد املاح و صد در صدی باکتری و ویروس بدست آید.

کاهش نیترات با رقیق سازی

در حالت کلی مقدار نیترات در آب های زیرزمینی کمتر از آب های سطحی می باشد. بر همین اساس یکی از روش های معرفی شده برای کاهش نیترات در آب آشامیدنی، رقیق سازی آن با اختلاط آب های زیر زمینی و سطحی می باشد. این روش با توجه به منابع و تجهیزات بسیار زیادی که نیاز دارد، کاربرد زیادی نداشته و مورد استقبال قرار نگرفته است.

حذف نیترات در آب با روش های بیولوژیکی

در حذف نیترات از پساب های موجود در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی از روش های بیولوژیکی استفاده میشود. در این روند، باکتری ها نیترات موجود در آب را مصرف نموده و به نیتروژن تبدیل می کنند. لازم به ذکر است که روش های بیولوژیکی برای تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

آیا جوشاندن آب باعث کاهش نیترات میشود؟

یکی از تصورات اشتباه اغلب افراد برای کاهش مقدار نیترات در آب آشامیدنی، جوشاندن آب در دماهای بالا می باشد. لازم به ذکر است که این کار نه تنها در کاهش نیترات اثرگذار نیست، بلکه مقدار آن را افزایش می دهد. در مقابل، استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی و تجهیزات بزرگ در محیط های صنعتی و تصفیه خانه های شهری راهکاری مناسب در این زمینه می باشند.

طراحی و ساخت تجهیزات تصفیه آب

تاثیر کیفیت آب مصرفی بر بدن انسان و محیط زیست باعث شده است تا تجهیزات متعددی در این زمینه طراحی و تولید گردد. گروه صنعتی هفت با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و تولید و ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، مجموعه گسترده ای از محصولات را دارا می باشد. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از محصولات گروه صنعتی هفت و دریافت مشاوره رایگان توسط کارشناسان این مجموعه، می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از بهترین راهکارها برای غلبه کردن بر مشکلات کمبود آب می باشد که شرایط را…
فهرست