اجزای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی

اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی کدامند؟

اجزای پکج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی به مجموعه ای از تجهیزات گفته میشود که فرآیند حذف ذرات جامد معلق، مواد آلی و شیمیایی را بر روی پساب ها انجام می دهند. با توجه به اینکه آلاینده های تولید شده از مواد شوینده و فاضلاب های سرویس بهداشتی و واحدهای بیمارستانی به شدت سلامت انسان و محیط زیست را تهدید می کنند، لذا پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی تولید و طراحی گردیده است. در طراحی این پکیج اجزا و بخش های خاصی وجود دارد که در نهایت منجر به افزایش کیفیت فاضلاب و استفاده مجدد آنها در سایر صنایع و کشاورزی و باغبانی می گردد. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه فاضلاب در ادامه به معرفی اجزای پکیج تصفیه فاضلاب شهری و بهداشتی پرداخته و نقش هر یک را با جزئیات کامل شرح خواهد داد.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی

مصرف آب در محیط و شرایط مختلف باعث افزوده شدن آلاینده های گوناگونی می گردد که هر یک با توجه به ویژگی های آنها آسیب هایی را به انسان و محیط زیست وارد می کند. آب مصرف شده در محیط های مسکونی بخاطر افزوده شدن مواد شوینده و فاضلاب سرویس های بهداشتی در نهایت به پساب بسیار مضری تبدیل میشود که ورود آن به طبیعت در رشد و شیوع بیماری های واگیردار اثرگذار است. این مسئله در شرایطی اهمیت بیشتری پیدا می کند که فاضلاب های محیط های بیمارستانی و درمانی که حاوری مقدار زیادی مواد ضدعفونی کننده و حاوی عوامل بیماری زا هستند نیز افزوده شوند. در شرایطی که امکان اتصال به فاضلاب شهری وجود ندارد، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یک ضرورت خواهد بود. در پیاده سازی گام ها و فرآیندهای به کار رفته برای تصفیه این گروه از پساب ها، لازم است در انتخاب اجزای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی دقت عمل داشت. در ادامه اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب شهری را معرفی می کنیم

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

آشغالگیر و دانه گیری فاضلاب

همانند پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، لازم است به عنوان پیش تصفیه ، ذرات جامد معلق در پساب ها را جمع آوری نمود. انجام این عمل با تجهیزات مختلفی قابل انجام است که از مهم ترین آنها می توان به آشغالگیرها اشاره نمود. انواع آشغالگیر دستی، مکانیکی و زوج توری در این پکیج در نظر گرفته شده اند که از ورود ذرات جامد معلق به سایر تجهیزات تصفیه جلوگیری می کند. انتخاب و استفاده از این آشغالگیرها در مرحله اول به مقدار ذرات معلق و اندازه آنها بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر مقدار این ذرات کم می باشند می توان از نوع دستی استفاده نمود که جمع آوری ذرات انباشته توسط نیروهای انسانی قابل انجام است.

استفاده از کلاسیفایر یا دانه گیر از دیگر تجهیزات و اجزای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی می باشد که از ورود دانه های ریز به اندازه شن و ماسه به سایر بخش های تصفیه جلوگیری می کند. این بخش به کمک نیروی گریز از مرکز فرآیند جداسازی ذرات ریز و معلق در فاضلاب را انجام می دهد. لازم به ذکر است که در این بخش تنها ذرات جامد قابل حذف بوده و امکان تصفیه مواد آلی و غیرآلی و شیمیایی وجود ندارد.

اجزای هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی

از اصلی ترین اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، دیوفیوزر و سایر هواده ها می باشند که باعث میشوند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهتر انجام شود. به کمک سیستم های هوادهی عمقی مانند دیوفیوزرها عمل تزریق هوا به درون مخزن انجام میشود و شرایطی را فراهم می کند تا باکتری و میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب با مواد آلی براحتی واکنش برقرار نموده و آنها را تجزیه کنند. بلوئرهای هوادهی نیز در این گام ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. روش های بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب صنعتی نیز کاربرد گسترده ای داشته و انواع آن دارای طیف گسترده ای می باشد.

هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب شهری

مخزن ته نشینی فاضلاب

در روش های لجن فعال، باکتری و میکروارگانیسم های هوازی با مصرف مواد آلی رشد و تکثیر پیدا می کنند و به مرور به هم متصل خواهند شد. توده های به هم چسبیده این میکروارگانیسم ها بخاطر داشتن وزن سنگین از فاضلاب در کف مخزن ته نشین و انباشته خواهند شد. در نتیجه لازم است به استفاده از مخزن ته نشینی به عنوان یکی از اجزای پکیج تصفیه فاضلاب شهری توجه ویژه داشت. مدت زمان قرار گرفتن فاضلابی که به روش های بیولوژیکی تصفیه شده است، در این مخزن به مقدار مواد معلق در آن بستگی دارد. کلاریفایر از جمله تجهیزات بسیار کاربردی برای این بخش می باشد که امکان ته نشین شدن لجن را در کف مخزن فراهم نموده و جمع آوری آن را نیز براحتی انجام می دهد.

مخزن ته نشینی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

هاضم لجن

پس از انباشته شدن لجن در کف مخزن ته نشینی بخشی از آن به عنوان لجن فعال برگشتی در فرآیند تصفیه بیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرد. برای جلوگیری از ایجاد بوی زننده لازم است مابقی لجن توسط هاضم از مخزن خارج شود.

مخزن انعقاد آلاینده های فاضلاب

از دیگر آلاینده های موجود در فاضلاب شهری می توان به ذرات چربی و روغن اشاره نمود که لازم است بخشی از فرآیند تصفیه به حذف این مواد اختصاص داده شود. با توجه به اینکه ذرات کلوئیدی در تصفیه بیولوژیکی قابل حذف نمی باشند، لذا لازم است با کمک روش های شیمیایی و استفاده از مواد منعقد کننده آنها را تصفیه نمود. لذا از دیگر اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان به مخزن انعقاد کننده آلاینده های فاضلاب اشاره نمود. در این مخزن با کمک پلیمرها یا سایر مواد شیمیایی ذرات کلوئیدی و چربی معلق در فاضلاب را به هم متصل میشوند. اختلاف وزن ذرات به هم چسبیده و فاضلاب باعث میشود تا این مواد به بالاترین سطح از سیال انتقال پیدا کنند. در نهایت با کمک تجهیزاتی از قبیل اویل اسکیمر ذرات به هم چسبیده جداسازی خواهند شد.

پکیج کلرزنی

آخرین بخش یا اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب انسانی، تجهیزاتی مانند پکیج کلرزنی و گندزدایی می باشند. با کمک این تجهیزات مقدار مورد نیاز از کلر با توجه به PH فاضلاب و سایر شرایط آن تزریق شده و عمل گندزدایی انجام میشود. پس از پشت سرگذاشتن این گام ،فاضلاب شهری آماده ورود به طبیعت یا استفاده مجدد در کشاورزی و سایر صنایع خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که از اصلی ترین اجزای پکیج تصفیه فاضلاب شهری، بدنه آن می باشد که جنس به کار رفته در آن ارتباط مستقیم با طول عمر پکیج دارد. جنس این بدنه باید به گونه ای انتخاب گردد که در برابر مواد موجود در فاضلاب دچار خوردگی و پوسیدگی نگردد.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی

با توجه به کاربرد بسیار گسترده پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی در کمپ های آموزشی، نظامی، مجتمع های مسکونی، واحد های بیمارستانی و مراکز درمانی، گروه صنعتی هفت طراحی و تولید این محصولات را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. اجزای به کار رفته در هر یک از این پکیج ها با توجه به نوع فاضلاب، مقدار فاضلاب ورودی، کیفیت مورد نیاز از خروجی مرحله تصفیه و هزینه و بودجه مورد نظر برای راه اندازی آن تعیین می گردد. به همین خاطر مهندسین و تکنسین های گروه صنعتی هفت از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره های رایگان برای طراحی و ساخت این محصولات می باشند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از بهترین راهکارها برای غلبه کردن بر مشکلات کمبود آب می باشد که شرایط را…
فهرست