آنتی اسکالانت antiscalant

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت (antiscalant) یا ضد رسوب از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت تصفیه آب می باشد که از ایجاد رسوب بر روی ممبران های دستگاه های آب شیرین کن صنعتی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کنند. این مواد برخی دارای پایه فسفاته بوده و گروهی از آنها نیز پایه پلیمری دارند و عدم انتخاب نوع مناسب و باکیفیت آنها منجر به کاهش طول عمر ممبران ها و راندمان دستگاه های تصفیه آب می گردد. گروه صنعتی هفت؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی انواع مختلف antiscalant ها پرداخته و مزایا و معایب استفاده از مواد ضد رسوب نامرغوب، فرمول شیمیایی و همچنین فرمول و نحوه محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت، قیمت و موارد مهم در خرید آنها را شرح خواهد داد.

آنتی اسکالانت چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات در تصفیه آب و همچنین شیرین سازی آب دریا، وجود مقدار زیاد املاح و نمک می باشد که به مرور بر روی تجهیزات تصفیه انباشته و رسوب می کنند. سولفات استرونیوم (SrSO₄)، سولفات باریوم (BaSO₄)، کربنات کلسیم (CaCO₃) و سولفات کلسیم (CaSO₄) و همچنین رسوبات سیلیکا (SiO₂) از جمله ترکیباتی هستند که منجر به ایجاد رسوب در ممبران های اسمز معکوس می گردند. رسوب و انباشته شدن بیش از اندازه این ترکیبات بر روی ممبران ها منجر به رخ دادن پدیده ای به نام scaling میشود که آسیب جدی به موتور و سایر تجهیزات دستگاه آب شیرین کن وارد می کند. به همین منظور لازم است به شیوه های مختلف از ایجاد رسوب بر روی این سطوح تا حد امکان جلوگیری شود.

استفاده از مواد آنتی اسکالانت یا ضد رسوب که به ضد رسوب نیز معروف می باشند از جمله راهکارهای مناسب برای این منظور می باشد که از تاثیر بسیار زیادی بر کاهش رسوب بر روی غشا دارند. این مواد که پایه فسفاته و پلیمری دارند، باعث میشوند تا از کاهش راندمان دستگاه های کاهش دهنده TDS جلوگیری شده و از ایجاد خرابی و پاره شدن ممبران ها ممانعت به عمل آید.

رسوب زدا یا آنتی اسکالانت

انواع آنتی اسکالانت یا ضد رسوب

مواد ضد رسوب را می توان بر اساس ترکیبات و فرمول شیمیایی آنها به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود. از جمله این موارد می توان به دو گروه کلی اشاره نمود که نوع اول پایه فسفاته داشته و در گروه دیگر از مواد پلیمری تشکیل شده اند. در نوع فسفاته این مواد کربوکسیلیک و فسفاته وجود داشته و قدرت بسیار بالایی در کاهش رسوب گیری تجهیزات تصفیه آب دارند. در نوع دیگری این مواد که پایه پلیمری دارند، قادر به جلوگیری از رسوبات کربناته و سولفاته بوده و گزینه ای کاربردی برای استفاده در فرآیند شیرین سازی آب دریا می باشند.

علاوه بر فسفاته یا پلیمری بودن مواد ضد رسوب، می توان آنها را بر اساس مقدار PH نیز در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

ضد رسوب اسیدی

از مهم ترین ویژگی های این گروه می توان به PH کمتر از سه آنها اشاره نمود که باعث میشود تا در حذف رسوبات کربنات کلسیم بسیار موثر عمل کنند. به عنوان مثال، ضد رسوب RO 120 که دارای رنگ کهربایی می باشد، از جمله مواد ضد رسوب هستند که در این گروه قرار گرفته و از ایجاد رسوب فسفات کلسیم  و آهن و کربنات کلسیم به خوبی جلوگیری می کنند.

ضد رسوب قلیایی

مواد ضد رسوب که دارای خاصیت قلیایی می باشند از جمله گزینه های کاربردی برای جلوگیری از رسوب فلزات مختلفی از قبیل آلومینیوم و منگنز و همچنین آهن موثر عمل می کنند. این مواد دارای پایه فسفاته بوده و از جمله نمونه های پرکاربرد در این گروه می توان به آنتی اسکالانت های جنسیس اشاره نمود.

آنتی اسکالانت خنثی

گروه دیگری از مواد ضد رسوب که PH آنها در بازه 5 تا 6 می باشد، به صورت خنثی عمل نموده و می توان با ممبران های مختلفی از آنها استفاده نمود.

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت یا ضد رسوب

نکته بسیار مهم در فرموش شیمیایی آنتی اسکالانت ها یا فرمول ترکیبات ضد رسوب ها این است که این مواد بر اساس میزان PH و همچنین نوع رسوبات موجود در آب با هم کاملا متفاوت هستند. به عنوان مثال در فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت هایی که پایه پلیمری دارند، اسید کربوکسیلیک، پلی فسفات، پلی اکرلیک اسید و همچنین پلیمرهای آنیونی استفاده میشود. در نوع دیگری از این مواد ترکیبی از پلی دی سدیم پروپانفسفونات ها به چشم میخورد که در فرایند ساخت آنها از سیکلوپلیمریزاسیون باتلر استفاده می گردد.

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت

کاربرد آنتی اسکالانت در تصفیه آب

همان طور که در طول متن بارها اشاره شد، این مواد به شدت در برابر ایجاد رسوب بر روی ممبران های دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و اسمز معکوس مقاومت می کنند. ایجاد رسوب بر روی ممبران ها به مرور از کارایی آنها تا حد زیادی می کاهد و راندمان دستگاه را در کاهش سختی آب پایین می آورد. به همین منظور از مواد ضد رسوب استفاده میشود. عملکرد این مواد برای جلوگیری از ایجاد رسوب بر روی غشا، ایجاد تاخیر در روند تشکیل رسوب میشود. در سیستم های آب شیرین کن صنعتی از تجهیزات مختلفی از جمله فیلتر شنی و فیلتر کربنی استفاده میشود که هر یک در حذف املاح و آلاینده های موجود در آب موثر عمل می کنند. در نهایت نیز فیلترهای میکرونی مورد استفاده قرار میگیرند که تاثیر بالایی در کیفیت آب خروجی دارند.

کاربرد آنتی اسکالانت ها در تصفیه آب قبل از فیلترهای میکرونی و بعد از فیلتر شنی و فیلتر کربنی می باشد و با ایجاد تاخیر در روند تشکیل رسوب، املاح را همراه با پساب ها از دستگاه RO خارج می کند.

عوارض آنتی اسکالانت یا ضد رسوب ممبران

به همان اندازه که استفاده از این مواد می تواند به افزایش طول عمر دستگاه اسمز معکوس کمک کند، انتخاب نوع نامناسب و استفاده نادرست از آن می تواند به این تجهیزات آسیب وارد کند. به طوریکه می توان از عوارض آنتی اسکلانت های نامناسب، به ایجاد محیطی اسیدی در آب و خوردگی در تجهیزات اشاره نمود. علاوه براین، عدم تزریق آن به مقدار مناسب باعث میشود تا رسوب زیادی بر روی ممبران ها ایجاد گردد. رسوب گیری منافذ ممبران ها به مرور فشار زیادی را به موتور دستگاه وارد نموده و همچنین مصرف انرژی را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد. علاوه براین، به مرور دبی آب خروجی از دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد.

محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت

با توجه به عوارض عدم تزریق مواد ضد رسوب به مقدار مناسب در دستگاه تصفیه، لازم است با کمک فرمول آن مقدار دقیق محاسبه گردد. در فرمول محاسبه تزریق آنتی اسکالانت فاکتورهای مختلفی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع این مواد اشاره نمود. علاوه براین، مقدار PH، دما، مقدار TDS و دبی آب ورودی نیز همگی در این فرمول نقش دارند و در نهایت مقدار دوز دقیق به کمک نرم افزارهای مخصوص از جمله Corola.t اندازه گیری می گردد.

قیمت آنتی اسکالانت

قیمت آنتی اسکالانت بر اساس برند تولید کننده و وارداتی یا داخلی بودن مواد آن، نوع و ترکیبات آنها، مقدار ph و کیفیت تعیین می گردد. با توجه به تنوع بالا در مواد ضد رسوب و همچنین نوسانات موجود در نرخ ارز پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت با کارشناسان فروش گروه صنعتی هفت در ارتباط باشید.

خرید آنتی اسکالانت

نوع مواد ضد رسوبی که در فرایند تصفیه آب و شیرین سازی آن مورد استفاده قرار میگیرد، بر اساس نوع و مقدار املاح موجود در آب و شرایط محیطی و دما متفاوت خواهد بود. علاوه براین، استفاده از نوع نامناسب و ضد رسوب های نامرغوب می تواند آسیب های جدی به دستگاه وارد کند، به همین دلیل کارشناسان گروه صنعتی هفت قبل از خرید آنتی اسکالانت مشاوره رایگان ارائه داده و گزینه های مناسب را پیشنهاد می دهند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

محصولات مرتبط

نظرات شما

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست