آب شیرین کن ترکیبی

آب شیرین کن ترکیبی

آب شیرین کن ترکیبی از جدیدترین روش ها برای حذف نمک و املاح موجود در آب دریا و آب های شور و تبدیل آنها به آب شرب و شیرین می باشد. با توجه به مزایا و معایبی که هر یک از روش های حرارتی و غشایی در شیرین کردن آب دارند، بهترین راهکار استفاده از مزایای چند روش با یکدیگر می باشد که در آب شیرین کن ترکیبی می توان نتیجه آن را مشاهده کرد. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به بررسی چند روش رایج در این زمینه پرداخته و ویژگی های آنها را بررسی خواهد نمود.

آب شیرین کن ترکیبی چیست؟

با توجه به وجود خشکسالی که تمام دنیا با آن مواجه می باشند و همچنین حجم بسیار بالای آب های شور در کره زمین، انسان ها از گذشته تا امروز به شیوه های مختلف تلاش کردند تا آب دریا را به آب شرب و شیرین تبدیل کنند. با توجه به اینکه علت شور بودن آب وجود املاح و نمک در آن می باشد، لذا باید به روش های مختلف نسبت به حذف آنها اقدام شود. استفاده از روش های حرارتی و غشایی دو راهکاری می باشد که به شیوه های مختلف از آن استفاده میشود و تاثیر بسیار زیادی هر یک بر کاهش میزان املاح موجود در آب دارند. با توجه به محدودیت هایی که در هر یک از این روش ها وجود دارد، ایده های مختلفی برای استفاده از آب شیرین کن ترکیبی ارائه شده است که نتایج بسیار خوبی را به همراه دارند.

در حالت کلی این روش ها ترکیبی از روش های حرارتی از قبیل تقطیر فلش چند مرحله ای (MSF)، تقطیر چند اثره (MED)، تقطیر فشرده سازی بخار (VC)، اسمز معکوس، الکترودیالیز و شیرین سازی با نانوفیلتراسیون می باشد.

فاکتورهای انتخاب روش های ترکیبی آب شیرین کن

همان طور که اشاره شد، تنوع در روش های شیرین سازی آب زیاد می باشد و تفاوت های زیادی در هر یک وجود دارد. واقعیت این است که همیشه ترکیب یک یا دو روش نمیتواند نتیجه موثری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل لازم است قبل از انتخاب روش موثر برای آب شیرین کن ترکیبی، به مواردی از قبیل میزان هزینه اقتصادی که به همراه دارد و همچنین خروجی دستگاه با توجه به میزان بخار مصرفی توجه میشود.

رایج ترین روش های آب شیرین کن ترکیبی

با بررسی هایی که بر اساس فاکتورهای مختلف در انتخاب بهترین روش آب شیرین کن ترکیبی صورت گرفته است، چند ترکیب نسبت به سایر موارد کاربرد بهتری دارد که عبارتند از:

آب شیرین کن ترکیبی MSF-RO

یکی از رایج ترین روش های حرارتی برای شیرین کردن آب دریا، تقطیر فلش چند مرحله ای یا MSF می باشد که بر پایه تقطیر سریع با کاهش ناگهانی فشار آب طراحی شده است. در این روش آب وارد مخازن آب گرم شده و دمای آنها تا 90 یا 120 درجه سانتی گراد افزایش پیدا نموده و به ورود به مرحله بعد، به طور ناگهانی فشار آن کاهش پیدا می کند. این کاهش فشار منجر به رخ دادن حالت فلاشینگ شده و در نهایت باعث تبخیر شدن آب خواهد شد. آب تبخیر شده با عبور از لوله های مبدل حرارتی چگالیده میشوند و مجدد فشار آنها افت پیدا خواهد کرد. در این روش ممکن است تعداد مراحل تا 40 مرتبه تکرار شوند. در مقابل، روش شیرین سازی آب با اسمز معکوس یا RO وجود دارد که به کمک ممبران یا فیلترهای نصب شده در داخل دستگاه و استفاده از پمپ آب با فشار از آنها عبور می کند. عبور آب از ممبران هایی با منافذ بسیار ریز باعث میشود تا حجم بالایی از املاح و نمک موجود در آب اجازه عبور را پیدا نکنند و در نهایت خروجی آب شیرین خواهد بود.

استفاده از روش آب شیرین کن ترکیبی MSF و RO باعث میشود تا فیلترهای اسمز معکوس دیرتر کثیف شده و نیاز به تعویض آنها وجود نداشته باشد. در نتیجه تا حد بسیار زیادی در هزینه های اقتصادی صرفه جویی خواهد شد. علاوه براین، در این روش TDS یا سختی آب نیز تا حد مطلوبی کاهش پیدا خواهد کرد.

آب شیرین کن ترکیبی MSF RO

آب شیرین کن NF-MSF

از دیگر روش های بسیار موثر برای فرآیندهای شیرین سازی آب، استفاده از نانوفیلتراسیون ها می باشد. در این ترکیب ابتدا از نانوفیلتراسیون برای حذف ca2 و mg2 استفاده میشود و این فرایند منجر به کاهش میزان رسوب ایجاد شده در روش MSF خواهد شد. به عبارت دیگر، آب دریا ابتدا از نانوفیلتراسیون عبور نموده و به عنوان یک مرحله پیش تصفیه عمل خواهند کرد. در نهایت آب بدون منیزیم و کلسیم وارد MSF شده و عمل شیرین سازی آب با تقطیر فلش چند مرحله ای انجام میشود. از بهترین مزایای این روش می توان به کاهش میزان رسوب تولید شده در MSF و افزایش کارایی دستگاه اشاره نمود.

آب شیرین کن ترکیبی NF-RO-MSF

اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و MSF هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که استفاده از آنها در کنار هم بدون شک نتیجه بهتری را در شیرین کردن آب خواهد داشت. یکی از بهترین روش های آب شیرین کن ترکیبی، تلفیق سه روش NF- RO-MSF با یکدیگر می باشد. در این روش از قدرت بسیار بالای NF  در حذف یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب استفاده نمود و آب تصفیه شده دریا وارد آن می گردد. خروجی این فرآیند وارد اسمز معکوس می گردد تا RO با کارایی و بازدهی بالاتری املاح موجود در آب را حذف نماید و به فیلترهای آن نیز آسیب کمتری وارد شود. در نهایت خروجی RO براید تقطیر فلش چند مرحله ای استفاده شده و آب با TDS مطلوب از آن خارج می گردد.

طراحی و ساخت آب شیرین کن

گروه صنعتی هفت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دستگاه آب شیرین کن صنعتی و نانوفیلتراسیون به صورت کاملا سفارشی می باشد که طراحی آنها بر اساس استانداردهای روز دنیا صورت گرفته است. این تجهیزات متناسب با نیاز محیط و میزان ورودی و خروجی نظر طراحی و با بهترین متریال تولید میگردند. برای اطلاع از ویژگی های فنی هر یک از این تجهیزات می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت در ارتباط باشید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا یکی از بهترین راهکارها برای غلبه کردن بر مشکلات کمبود آب می باشد که شرایط را…
فهرست