مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب صنعتی

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب از جمله موارد بسیار مهمی می باشند که در گام های مختلف فرآیند تصفیه و با توجه به نوع آلاینده های موجود در حوضچه های تصفیه فاضلاب از آنها استفاده میشود. این مواد دارای تنوع بالایی بوده و انواع مواد منعقدکننده، ضد عفونی کننده و ضد رسوب و سختی گیر را شامل میشود. گروه صنعتی هفت؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می باشد و مجموعه گسترده ای از این مواد را در مقادیر مختلف به صورت عمده ارائه داده است.

انواع مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

به منظور کاهش آلانیده های موجود در آب و همچنین پساب های بهداشتی و صنعتی مراحل و گام های متعددی طی میشود که در یک دسته بندی کلی شامل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی می باشد. در هر یک از این مراحل از تجهیزات مختلفی استفاده می گردد که در نهایت منجر به افزایش کیفیت خروجی حوضچه یا پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و تصفیه خانه های آب می گردند. در گام تصفیه شیمیایی همان طور که از نامش مشخص است از برخی مواد استفاده میشود که منجر به ته نشین شدن ذرات کلوئیدی معلق شده و همچنین گند زدایی و کاهش یون فلزات سنگین و جلوگیری از ایجاد رسوب را نیز به همراه دارند. مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب را می توان بر اساس ویژگی ها و اثرات آنها پس از ورود به حوضچه تصفیه به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

مواد شیمیایی منعقد کننده تصفیه آب و فاضلاب

علیرغم استفاده از انواع ممبران و فیلترها برای ممانعت از ورود ذرات جامد و معلق به آب و پساب های تصفیه شده، حجم بالایی از ذرات کلوئیدی به آسانی عبور می کنند. به همین دلیل از مواد منعقد کننده برای این منظور استفاده میشود تا این ذرات به هم متصل شده و به صورت لخته تبدیل شوند و در کف حوضچه ته نشین شوند. از مهم ترین مواد شیمیایی منعقد کننده تصفیه آب و فاضلاب می توان به گزینه های زیر اشاره نمود که متناسب با نوع ذرات معلق، مقدار پساب های ورودی به تصفیه خانه و همچنین شرایط محیطی و دمایی می توان گزینه های مناسب را استفاده نمود:

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

مواد شیمیایی ضد عفونی کننده تصفیه آب و فاضلاب

از گام های بسیار مهم در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی، گند زدایی پساب ها در آخرین مراحل تصفیه می باشد. علاوه براین، گند زدایی در تصفیه آب استخرها و همچنین آب های آشامیدنی نیز اهمیت بسیار زیادی دارند و از رشد و تکثیر باکتری ها و میکروارگانیسم ها و بروز بیماری های مختلف جلوگیری می کنند. در این گام استفاده از تجهیزات و ماشین آلات نقشی نداشته و تنها با استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده برای تصفیه آب و فاضلاب این فرآیند انجام خواهد شد. مانند مواد منعقد کننده، در انتخاب و خرید مواد شیمیایی برای گند زدایی نیز لازم است در مرحله اول به نوع آلاینده های موجود توجه داشت و بر همین اساس میزان قدرت مواد مورد نیاز را تعیین نمود. از جمله مواد ضد عفونی کننده برای تصفیه آب و فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سدیم هیپوکلریت یا آب ژاول
  • کلر مایع
  • کلرین دی اکساید

مواد شیمیایی کاهش رسوب در تصفیه آب و فاضلاب

سختی آب و وجود یون هایی از فلزات سنگین از قبیل کلسیم و منیزیم در آن مشکلات متعددی را برای سلامتی انسان و همچنین تجهیزات کارخانجات و نیروگاه ها به همراه دارد. وجود این یون ها در آب ها به مرور منجر به ایجاد رسوب های زیاد بر روی تاسیسات بویلرها و سیستم های حرارتی و بردوتی می گردد. علاوه براین، استفاده از آب با درجه سختی بالا می تواند بیماری های زیادی از قبیل سنگ کلیه و مثانه را در انسان بوجود آورد. به همین دلیل استفاده از انواع سختی گیر و فیلترها در تصفیه آب اهمیت بالایی دارد. مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب که منجر به کاهش درجه سختی آب و کاهش مقدار رسوب تولید شده در تاسیسات میشود عبارتند از:

  • دانه های رزین آنیونی و کاتیونی مورد استفاده در سختی گیر رزینی
  • سیلیس مورد استفاده در فیلترهای شنی و سختی گیر رزینی
  • کربن اکتیو مورد استفاده در فیلتر کربنی

مواد شیمیایی برای شستشوی ممبران

استفاده مداوم از ممبران ها در تجهیزات مختلف تصفیه باعث میشود تا حجم زیادی از ذرات معلق و کلوئیدی در پساب ها بر روی سطوح آنها انباشته شود. انباشته شدن این ذرات کارایی ممبران را کاهش داده و به همین دلیل لازم است به شیوه های مختلف از قبیل شستشوی معکوس یا بک واش و همچنین استفاده از مواد شوینده مخصوص آنها را به کیفیت مطلوب رساند. گروهی از مواد شیمیایی برای شسشتوی ممبران ها مورد استفاده قرار میگیرند.

قیمت مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

هر یک از مواد شیمیایی مورد استفاده در این صنعت دارای قیمت های متفاوتی می باشند و در حالت کلی چند عامل مهم در قیمت گذاری آنها نقش دارند که عبارتند از: نوع ماده شیمیایی، درجه خلوص آنها و همچنین وارداتی یا داخلی بودن و برند تولید کننده مواد! با توجه به وارداتی بودن اغلب مواد شیمیایی و همچنین تفاوت هایی که در درجه خلوص آنها وجود دارد، نوسان زیادی در قیمت آنها به چشم میخورد. برای استعلام قیمت مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می توانید با کارشناسان گروه صنعتی هفت تماس بگیرید.

خرید مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

هر یک از مواد مورد استفاده در حوزه تصفیه آب و فاضلاب دارای ویژگی های متفاوتی بوده و حتی درجه خلوص آنها می تواند بر قدرت و کارایی آنها تاثیرگذار باشد. به همین دلیل لازم است با توجه به نوع آلاینده های موجود در آب و پساب های صنعتی و بهداشتی، شرایط محیطی و غیره گزینه های مناسب را استفاده نمود تا راندمان خوبی را ارائه دهند. کارشناسان گروه صنعتی هفت مشاوره رایگان قبل از خرید مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب را ارائه می دهند.

سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت (Na2S2O5) ترکیبی سفید رنگ از هیدروژن، گوگرد و اکسیژن می باشد که غیر آلی بوده و…
بایوساید BIOCIDE

بایوساید

بایوساید (biocides) یا بیو ساید به گروهی از مواد شیمیایی بر پایه پروکسی استیک اسید یا ایزوتیازولین ها گفته میشود…
اسید دیسکلر

اسید دیسکلر

اسید دیسکلر یا رسوب زدا (Descaler) نوعی محلول شیمیایی می باشد که قدرت حل کردن مواد رسوب شده بر جداره…
آنتی اسکالانت antiscalant

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت (antiscalant) یا ضد رسوب از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت تصفیه آب می باشد که از ایجاد رسوب…
رزین آنیونی و کاتیونی

رزین آنیونی و کاتیونی

رزین آنیونی و کاتیونی پلیمرهایی با قدرت جذب و اتصال بسیار قوی هستند که در صنایع مختلف از جمله تصفیه…
گاز کلر

گاز کلر

گاز کلر از جمله گازهای بسیار پرکاربرد در صنعت می باشد که به دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بالا و قدرت سفید…
کربن اکتیو

کربن اکتیو (کربن فعال)

کربن اکتیو یا کربن فعال (activated carbon) که به آن زغال اکتیو هم گفته میشود به گروهی از مواد با…
کلر جامد یا هیپوکلریت کلسیم

کلر جامد

کلر جامد یا هیپوکلریت کلسیم (Ca(ClO)2) از جمله ترکیبات معدنی می باشد که به عنوان یک باز قوی عمل نموده…
کلر مایع

کلر مایع

کلر مایع یا هیپوکلریت سدیم (NaClO) یکی از ترکیبات شیمیایی با قدرت ضدعفونی کنندگی بسیار بالا می باشد که بوی…
سولفات آلومینیوم

زاج (سولفات آلومینیوم)

زاج یا سولفات آلومینیوم (Al2(SO4)3 ) که با نام آلوم نیز شناخته شده می باشد، از جمله نمک های بسیار…
کلرید آهن

کلرید آهن (کلروفریک)

کلرید آهن (کلروفریک) یکی از ترکیب های معدنی مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و فاضلاب می…
سیلیس

سیلیس

سیلیس یا سیلیسیم اکسید sio2 یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین می باشد که در خانواده کانی…
سنگ زئولیت

زئولیت

زئولیت یا سنگ جوشان (Zeolite) واژه ای یونانی می باشد که به دلیل قدرت جذب سطحی بسیار بالا و تبادل…
فهرست