مشکلات جلبک ها در منابع آبی

مشکلات جلبک ها در منابع آب و تصفیه خانه ها

جلبک ها در منابع آب و تصفیه خانه ها در برخی از مراحل می توانند مفید واقع شده و در اغلب مواقع به دلیل رشد بیش از حد آنها مشکلات متعددی از قبیل تغییر طعم و بو را در آب بوجود می آورند. عوامل متعددی در بروز این مشکل و رشد جلبک ها در منابع آب نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به افزایش دما و راکد بودن آب و کاهش تعداد ماهی های گیاه خوار اشاره نمود. گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده تجهیزات تصفیه آب در ادامه به معرفی مشکلات رشد بیش از اندازه انواع جلبک ها در منابع آب و راهکارهای مناسب برای کاهش اثرات منفی این پدیده اشاره خواهد داشت.

علت رشد جلبک در منابع آب و تصفیه خانه ها

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در اغلب منابع آبی، برکه ها و همچنین حوضچه های تصفیه آب بوجود می آید، رشد جلبک های مختلف از جمله جلبک های سبز آبی می باشند. افزایش دما و حرارت از مهم ترین دلایل برای رشد این جلبک ها به شمار می رود و سطح آب با رشته هایی از جلبک و کف پوشانده میشود. از دیگر دلایلی که باعث میشود تا جلبک و انواع فیتوپلانکتون ها در آب رشد کنند، کاهش تعداد ماهی های پلانکتون خوار از قبیل ماهی های کپور می باشد.

علت رشد جلبک در تصفیه خانه

تاثیر جلبک در منابع آب

رشد و تکثیر جلبک های سبز آبی و سایر فیتوپلانکتون ها در آب به چند طریق می تواند تاثیرات نامطلوبی را بر کیفیت آب و همچنین روند تصفیه ایجاد کنند. از مهم ترین تاثیرات منفی رشد جلبک ها در تصفیه خانه ها و منابع آب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تکثیر زیاد جلبک به مرور باعث میشود تا سطح آب پوشانده شده و امکان نفوذ نور و همچنین اکسیژن به لایه های زیرین و عمق آب از بین برود. عدم نفوذ اکسیژن به عمق آب به مرور می تواند منجر به مرگ و میز ماهی ها و آبزیان شود.
  • از دیگر تاثیرات نامطلوب رخ دادن این پدیده می توان به ایجاد بوی نامطبوع خاک و ماهی در آب اشاره نمود. اصلی ترین دلیل برای ایجاد این بو، Geosmin و MIB می باشند که در جلبک های سبز آبی وجود دارند.
  • سیانو باکتری ها موجود در آب منجر به ایجاد مسمومیت در حیوانات و انسان ها میشوند.
  • رشد و تکثیر زیاد جلبک ها مسیر فیلترهای شنی و تجهیزات مورد استفده برای تصفیه آب را مسدود نموده و کارایی آنها را کاهش می دهد. علاوه براین، انباشته شدن جلبک ها بر روی فیلترهای تصفیه فاصله شستشوی ممبران ها را کهش می دهد و به مرور می تواند منجر به کاهش طول عمر آنها شوند.
  • علاوه بر موارد فوق، رشد زیاد جلبک ها در تصفیه خانه ها باعث میشود تا آب خاصیت خورندگی پیدا کند و به تجهیزات تصفیه آسیب وارد نماید.

روش های حذف جلبک در منابع آب

با توجه به تاثیرات منفی متعددی که وجود جلبک های مختلف در تصفیه خانه ها و چاه و منابع آبی ایجاد می کنند، به همین دلیل لازم است به شیوه های مختلف مقدار آنها تا حد امکان کاهش پیدا کند. از جمله روش های رایج برای این منظور می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

حذف جلبک ها با روش های فیزیکی

یکی از آسان ترین و ارزان ترین روش ها برای از بین بردن و جمع آوری جلبک های سبز آبی، استفاده از صافی های مختلف می باشد. البته لازم به ذکر است که این روش تا حد کمی جلبک های موجود در آب را جمع آوری نموده و از آسیب وارد شدن به تجهیزات تصفیه خانه و همچنین از تشکیل لایه های ضخیم با کف روی سطح آب جلوگیری می کند.

حذف جلبک در تصفیه خانه با روش های شیمیایی

همان طور که در طول متن اشاره شد، یکی از اصلی ترین دلایل برای ایجاد بوی بد و نامطبوع در آب، Geosmin می باشد که در جلبک های سبز ابی وجود دارند. برای حذف این گروه از الکل ها لازم است از مواد شیمیایی از قبیل سولفات مس استفاده شود. علاوه براین، مواد منعقد کننده و لخته سازها نیز تاثیر مطلوبی بر جمع آوری جلبک ها دارند.

استفاده از تجهیزات مختلف هوادهی از قبیل دیوفیوزرها نیز و تامین اکسیژن مورد نیاز در آب نیز می تواند از رشد بیش از اندازه جلبک ها جلوگیری کند.

از بین بردن جلبک در آب با روش های بیولوژیکی

به عنوان یکی از راهکارهای آسان برای کاهش اثرات نامطلوب رشد جلبک در آب می توان به روش های بیولوژیکی اشاره نمود. همان طور که در طول متن اشاره شد، برخی از انواع ماهی ها از قبیل ماهی کپور Rutilus rutilus و Abramis brama به دلیل مصرف پلانکتون ها می توانند مانع از رشد بیش از اندازه جلبک ها شوند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون چیست؟

نهر اکسیداسیون (Oxidation Ditch) از جمله روش ها و راهکارهای تصفیه فاضلاب های صنعتی می باشد که شباهت زیادی با…
فهرست