سختی آب

سختی آب چیست و چند نوع سختی آب وجود دارد؟

سختی آب (water hardnes) یکی از مهم ترین فاکتورها در صنعت تصفیه آب می باشد که بخاطر وجود املاح معدنی و یون های کلسیم، منیزیم، آلومینیوم و روی و سایر فلزات سنگین در آب ایجاد می گردد. به عبارت دیگر، نمک محلول کلسیم و منیزیم و آهن و غیره اگر بیش از اندازه در آب وجود داشته باشند، اصطلاحا منجر به افزایش درجه سختی آب خواهند شد که مضرات زیادی را برای سلامتی انسان و حتی تجهیزات صنعتی به همراه دارد. گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ادامه نگاهی جامع به water hardnes داشته و انواع مختلف آن را معرفی و روش های کاهش اثرات این نوع آب را شرح خواهد داد.

سختی آب چیست؟

آب سخت یا hard water به آب هایی گفته میشود که مقدار مواد معدنی، نمک ها و فلزات سنگین در آنها به دلایل مختلف از قبیل عبور آب از روی بسترهای سنگی بیش از حد مطلوب می باشد. خارج شدن آب از سفرهای زیرزمینی و عبور آنها از روی سنگ های مختلف در نهایت باعث میشود حجم زیادی از کربنات و بی کربنات های کلسیم، منیزیم، آهن و روی و غیره به آب اضافه شده و موجب سخت شدن آب گردد.  مقدار این مواد با واحد ppm یا میلی گرم بر لیتر تعیین میگردند. از جمله املاح محلول در آب که تاثیر زیادی بر افزایش درجه سختی آب دارند می توان به mg(oh2) ، mgco3، mghco3، mg(no3)2، mgcl2، mgso4، ca(oh)2، caco3، cahco3، ca(no3) اشاره نمود. حجم زیادی از املاح افزایش دهنده درجه سختی بر اثر حرارت رسوب کرده و روی لوله و دیواره های تجهیزات صنعتی و لوازم خانگی انباشته خواهند شد.

درجه سختی آب چیست؟

از مهم ترین فاکتورهایی که در صنعت تصفیه آب در نظر گرفته میشود، اندازه گیری درجه سختی می باشد که بر همین اساس در نهایت راهکارهای متعددی برای کاهش آن ارائه می گردد. با توجه به مقدار و نوع املاح موجود در آب می توان آنها را در گروه های مختلفی درجه بندی کرد. درجه سبک سختی که 0 مقدار املاح موجود در آنها حدود 0 تا 75 میلی گرم می باشد. آب با درجه نسبتا سخت دارای 75 تا 150 میلی گرم املاح است. آب با درجه سخت دارای 150 تا 300 میلی گرم و خیلی سخت بیش از 300 میلی گرم املاح می باشد که به شدت به سلامت انسان و همچنین تجهیزات بویلر و دیگ های بخار و مبدل های حرارتی آسیب وارد می کنند.

درجه سختی آب

انواع سختی آب

یکی از مهم ترین نکاتی که لازم است درباره سختی آب مد نظر قرار گیرد، تفاوت زیاد در نوع مواد معدنی و نمک های حل شده در آب ها می باشد. در نتیجه می توان در حالت کلی سه نوع سختی را معرفی نمود که تفاوت های زیادی با هم دارند. این دسته بندی شامل موارد زیر می باشد:

سختی موقت (سختی کربناتی)

سختی موقت یا temporary hardner به نوعی از سختی آب گفته میشود که مقدار بی کربنات کلسیم و منیزیم و آهن در آن بیش از حد مجاز است. یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع سختی، قابلیت حذف آن با حرارت دهی و جوشاندن می باشد. علاوه براین، می توان ph آب را کاهش داد تا اثر این نمک های کربناتی حذف گردد.

سختی دائم  (سختی بی کربناتی)

سختی دائم (Noncarbonate Hardner) از وجود بیش از حد نمک سولفات، نیترات و کلرید کلسیم، منیزیم و آهن و غیره بوجود می آید. این نوع سختی را به این خاطر دائم می گویند که، افزایش دمای آب و جوشاندن آن منجر به ته نشین شدن نمک های غیرکربناتی نخواهد شد و حذف آنها نیاز به تجهیزات متعدد دارد.

سختی کل

به مجموع سختی موقت و دائم اصطلاحا سختی کل آب گفته میشود و مقدار کربنات کلسیم آن بیش از یک میلی والان خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر میزان قلیایی بودن کل آب بیشتر از سختی کل باشد، می توان نتیجه گرفت که سختی آب کربناتی است.

به چه آبی سخت می گویند؟

با توجه به مواردی که در طول متن اشاره شد، در پاسخ به این سوال که به چه آبی سخت می گویند می توان گفت: به تمام آبهایی که یون های مختلفی از قبیل mg(oh2) ، mgco3، mghco3، mg(no3)2، mgcl2، mgso4، ca(oh)2، caco3، cahco3، ca(no3) داشته و مقدار کربنات و بی کربنات های کلسیم و روی و غیره در آنها زیاد باشد، آب سخت گفته میشود. لازم به ذکر است که تمام آب هایی که دارای درجه سختی موقت و دائم می باشند در این گروه از آب ها قرار دارند. به عبارت دیگر، تمام آب هایی که بر روی دیواره ظروف یا تاسیسات و لوله های دیگ های بخار و مبدل های حرارتی ایجاد رسوب می کنند، سختی در آنها وجود دارد.

مضرات سختی آب چیست؟

وجود ترکیبات کربناتی و غیر کربناتی کلسیم، منیزیم، آهن، روی و غیره در آب تاثیرات منفی بر سلامت افراد و همچنین تجهیزات صنعتی ایجاد می کند. از جمله مضرات و اثرات منفی سختی آب می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • سولفات کلسیم و منیزیم منجر به ایجاد رسوب در لوله های آبگرمکن، تاسیسات مولد نیرو و لوله های آب خانگی می گردد
 • کلریدهای کلسیم و منیزیم محلول در آب باعث خوردگی دیوارهای دیگ بخار و لوله های انتقال آب میشود.
 • آب ها با درجه خیلی سخت بخاطر وجود کلروسدیم بیش از 300 میلی گرم، باعث شور شدن و طعم بد آب می گردند.
 • وجود املاح زیاد در آب تاثیر منفی بر کیفیت رنگ در صنایع رنگرزی و نساجی دارد
 • سختی بیش از اندازه آب منجر به بیماری های گوارشی و ایجاد سنگ کلیه و مثانه خواهد شد
 • قدرت شویندگی مواد صابونی و شوینده ها در آب های سخت به شدت کاهش پیدا می کند

اثرات سختی آب

تفاوت سختی آب با TDS

علاوه بر تعیین درجه سختی، لازم است فاکتور دیگری به نام TDS نیز در فرآیند تصفیه آب مد نظر قرار گیرد که در اغلب مواقع اشتباها یکسان فرض میشوند. تفاوت water hardner و TDS در این است که سختی به معنای مقدار ترکیبات کربناتی و غیرکربناتی کلسیم و منزیم مرتبط بوده و TDS در واقع سختی کل را اندازه گیری می کند. به همین خاطر است که برای کاهش TDS از تجهیزاتی مانند اسمز معکوس استفاده شده و سختی به کمک سختی گیرهای رزینی کاهش پیدا خواهند کرد.

سختی آب آشامیدنی استاندارد چقدر است؟

با توجه به به مضراتی که پایین یا بالا بودن بیش از اندازه سختی آب منجر به بیماری های متعدد در انسان میشود، به همین دلیل باید در تصفیه خانه ها این درجه در حد استاندارد قرار گیرد. بر اساس آنچه سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده است، حد استاندارد درجه سختی آب 100 و کمترین حد آن 30 می باشد. البته در اغلب شهرهای ایران درجه سختی آب حدود 200 می باشد.

نشانه های سخت بودن آب

در محیط های صنعتی و حتی منازل مسکونی می توان سخت بودن یا نرم بودن آب را با بررسی چند نشانه تشخیص داد. به طور کلی آب هایی که به مقدار زیاد دارای املاح معدنی می باشند، چند نشانه بارز دارند که عبارتند از:

 • وجود لکه های قرمز روی سینک ظرفشویی و توالت
 • وجود لک سفید روی ظروف پس از شستشو
 • بو و طعم ناخوشانید آب
 • ایجاد رسوب به مقدار زیاد در سماور و کتری
 • مسدود شدن لوله های انتقال آب و آبگرمکن
 • مسدود شدن لوله های انتقال آب در مبدل های حرارتی، چیلر، بویلر

روش های کاهش سختی آب

با توجه به تاثیرات منفی که سخت بودن آب بر تجهیزات صنعتی و حتی سلامتی انسان دارد، روش ها و دستگاه های مختلفی برای کاهش املاح موجود در آبها ارائه شده است. از جمله این روش ها می توان به استفاده از انواع سختی گیر اشاره نمود که رایج ترین آنها عبارتند از:

به عنوان مثال، در سختی گیرهای رزینی بستری از ذرات رزین در کف مخزن موجود بوده و آب در قسمت بالایی قرار دارد. با این ساختار فرآیند تبادل یونی بین بستر رزینی و املاح موجود در آب صورت می گیرد. به این صورت که، رزین ها کلسیم و منیزیم را از آب گرفته و سدیم را به آب می دهد.

روش حذف سختی دائم آب

به دلیل نوع املاح و ترکیباتی که در آب وجود داشته و درجه سختی دائم آن را افزایش می دهند، حذف آنها تنها با جوشاندن و حرارت دهی صورت نمی گیرد. برای حذف سختی دائم آب لازم است از تجهیزات صنعتی از قبیل سختی گیر رزینی استفاده شود. دانه های رزین قادر به تبادل یون و حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد.

سختی گیر

طراحی و تولید سختی گیر

گروه صنعتی هفت با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در حوزه تجهیزات تصفیه فاضلاب و آب، در مجموعه محصولات خود تولید انواع سختی گیر را قرار داده است. تمام محصولات این مجموعه زیر نظر مهندسین و تکنسین ها و کارشناسان حرفه ای حوزه تصفیه آب و فاضلاب صورت گرفته و در پروژه های بزرگ داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته اند. برای اطلاع از ویژگی های این محصولات و دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان گروه صنعتی هفت در ارتباط باشید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

نظرات شما

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید