آب ژاول در تصفیه آب

کاربرد آب ژاول در تصفیه آب و فاضلاب

آب ژاول در تصفیه آب و فاضلاب های صنعتی کاربرد بسیار زیادی داشته و به دلیل کاهش میزان سمی بودن آن نسبت به کلر برای ضدعفونی آب آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد. آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم که در برخی از مواقع به اشتباه با مایع سفید کننده یا وایتکس یکسان در نظر گرفته میشود، دارای خاصیت ضدعفونی کننده بالایی بوده و در حذف برخی از آلاینده های شیمیایی موثر عمل میکند. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کاربرد آب ژاول پرداخته و به ویژگی های آن اشاره خواهد نمود.

آب ژاول چیست؟

آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم، مایعی زرد رنگ با درجه خلوص 10 تا 16 درصد می باشد که با نام هایی از قبیل کلر مایع، آنتی فرمین، اکسید کلراید سدیم شناخته شده و دارای فرمول شیمیایی Naocl می باشد. این مایع زرد رنگ که بیشتر برای ضد عفونی آب و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد، دارای بو و طعم تندی بوده و ورود آن به درون بدن انسان و تماس با زخم ها بسیار خطرناک است. علاوه براین، لازم به ذکر است که کلر مایع فرار می باشد و با افزایش دمای محیط تجزیه می گردد. به همین دلیل لازم است برای نگهداری از آنها از ظروف در بسته و مات استفاده گردد.

برای تهیه و استفاده از آب ژاول، روش های متعددی را می توان به کار برد مانند:

 • تولید آب ژاول با دمیدن گاز کلر درون سدیم هیدروکسید که به آن روش کلرینه سودا گفته میشود
 • تولید آب ژاول از طریق تجزیه نمک محلول در آب به گاز کلر و هیدورکسید سدیم به روش الکترولیز نمک

آب ژاول

کاربرد آب ژاول چیست؟

با توجه به ویژگی های مثبت و منفی که در وایتکس وجود دارد، ممکن است این سوال بوجود آید که آب ژاول چیست و به چه منظور از آن استفاده می گردد؟ از مهم ترین کاربردهای آب ژاول می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

کاربرد آب ژاول در تصفیه آب

وجود باکتری، قارچ و میکروارگانیسم ها در آب یکی از تهدیدهای بزرگ برای سلامتی بدن انسان به شمار می رود. به همین دلیل است که پس از پشت سرگذاشتن تصفیه فیزیکی و تصفیه بیولوژیکی، بخشی از فرآیند تصفیه را به کمک تزریق مواد شیمیایی مختلف انجام می دهند. استفاده از آب ژاول در تصفیه آب یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن آلودگی های موجود در آب می باشد تا اصطلاحا ضدعفونی شود. برای ضدعفونی آب از روش های دیگری از قبیل تزریق کلر نیز استفاده میشود که به دلیل محدودیت های موجود در آن، در چند سال اخیر آب ژاول بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد آب ژاول در تصفیه استخر

برای تصفیه و ضدعفونی آب استخر در اغلب مواقع با کمک پکیج کلر زنی، این فرآیند صورت میگیرد. به دلیل قابل انفجار بودن گاز کلر، در چند سال اخیر از آب ژاول استفاده میشود. ورود آب ژاول به درون استخر منجر به حذف آلاینده های موجود در آب شده و به پوست نیز آسیب وارد نمی کند. نکنه بسیار مهم در استفاده از آب ژاول برای ضدعفونی آب استخر، توجه به ph می باشد. لازم به ذکر است که آب ژاول تاثیر بسیار زیادی بر افزایش ph محیط دارد و بهتر است در تمام مراحل تصفیه و ضدعفونی مقدار ph اندازه گیری شود.

آب ژاول در تصفیه فاضلاب

از دیگر کاربردهای بسیار گسترده آب ژاول می توان به تصفیه فاضلاب های صنعتی اشاره نمود. بر اساس استانداردهای اعلام شده از طرف سازمان بهداشت و محیط زیست، فاضلاب های صنعتی قبل از ورود به طبیعت باید به سطح مطلوبی از کیفیت برسند. به همین دلیل است که به روش های مختلف آلاینده های موجود در آنها حذف می گردد. علاوه بر استفاده از آشغالگیر دستی و مکانیکی برای حذف مواد معلق در پساب ها و همچنین روش های بیولوژیکی، لازم است مواد آلی و سایر آلاینده های شیمیایی را با روش های دیگر حذف نمود. استفاده از آب ژاول در حذف آلاینده های فاضلاب یکی از راهکارهای مناسبی می باشد که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد آب ژاول در تصفیه فاضلاب باعث میشود تا سدیم هیپوکلریت با یون های سیانید موجود در فاضلاب واکنش برقرار کند و موجب اکسید شدن آنها گردد. در اثر این واکنش، سیانید به سیانات تبدیل میشود که میزان سمی بودن آن کمتر از سیانید می باشد. لازم به ذکر است که آب ژاول برای ضدعفونی فاضلاب هایی مورد استفاده قرار میگیرد که سیانیدی می باشند. برای انجام واکنش بهتر و سریع تر آب ژاول با سیانید، لازم است به ph دقت شود، چون واکنش در شرایطی با ph بالاتر از 10 بهتر و سریع تر صورت میگیرد.

کاربرد آب ژاول در تصفیه فاضلاب

از دیگر کاربردهای آب ژاول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از آب ژاول برای از بین بردن لکه های روی پارچه از قبیل لکه خون و قهوه
 • از بین بردن بو
 • ضدعفونی ریشه دندان در دندان پزشکی و جلوگیری از عفونت
 • سفید کردن سطوح سرامیکی

مزایای استفاده از آب ژاول

به چند دلیل مهم کاربرد آب ژاول در تصفیه آب آشامیدنی بیشتر از گاز کلر می باشد که عبارتند از:

 • گاز کلر سمی بوده و وجود آن در آب آشامیدنی می تواند خطرات متعددی را به همراه داشته باشد
 • باقی ماندن گاز کلر در آب استخر به سلامت پوست آسیب زیادی وارد می کند
 • گاز کلر قابل اشتعال و انفجار می باشد و به همین دلیل باید در محفظه های مخصوص نگهداری گردد، اما آب ژاول قابل انفجار نیست.

معایب استفاده از آب ژاول در تصفیه فاضلاب

علیرغم مزایای بسیار زیادی که آب ژاول نسبت به گاز کلر دارد، لازم است قبل از استفاده از آن با خطرات و معایب کلر مایع نیز آشنا باشید. از مهم ترین محدودیت های موجود در کلر مایع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تماس مستقیم با بخار هیپوکلریت سدیم منجر به سوزش و خارش شدید چشم می شود
 • استفاده از آب ژاول در محیط های دربسته منجر به تحریک سیستم تنفسی می گردد
 • کلر مایع سمی می باشد و خوردن آن منجر به اختلال در سیستم گوارشی و تنفسی شده و در بسیاری از مواقع نیز می تواند منجر به کم و مرگ شود.

خرید آب ژاول

طراحی و ساخت پکیج تزریق مواد شیمیایی

با توجه به خطرات متعددی که به دلیل تماس آب ژاول با پوست انسان به همراه دارد و همچنین مضرات متعدد آن بر سیستم تنفسی، در محیط های صنعتی به کمک تجهیزاتی از قبیل پکیج تزریق مواد شیمیایی از آنها استفاده میشود. گروه صنعتی هفت؛ تولیدکننده پکیج تزریق مواد شیمیایی در اندازه و ابعاد مختلف می باشد که همگی دارای بدنه بسیار مقاوم در برابر تماس با مواد خورنده هستند. برای اطلاع از ویژگی های این پکیج و سایر محصولات گروه صنعتی هفت می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

مطالب مرتبط

روش حذف بور از آب
حذف بور از آب و محلول های آبی به دلیل تاثیر منفی آن بر رشد گیاهان و سلامتی انسان و…

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید